ALE JAJA... CZYLI 4e NA WARSZTATACH

Klasa 4e chciała dobrze przygotować się do świąt Wielkanocnych. Wiadomo, że sfera duchowa jest najważniejsza, ale wiedza na temat „co i jak” też ma znaczenie. I właśnie dlatego 4 kwietnia całą grupą wybraliśmy się do kęckiego muzeum na warsztaty „Pisanki”.

Na początku spotkania z panią etnograf poznaliśmy historię tradycji wielkanocnych. Usłyszeliśmy m.in., dlaczego Wielki Post nosi taką nazwę i dlaczego w koszyczku wielkanocnym znajdują się te wszystkie smakołyki. Poznaliśmy znaczenie symboli Wielkiej Nocy. Oprócz zwyczajów, które wszyscy znają, dowiedzieliśmy się, co to jest pogrzeb żuru albo wieszanie śledzia. Mało kto z nas wiedział, jak w różnych regionach naszego kraju wyglądały elementy dekoracyjne w okresie świątecznym i jak się zmieniały na przestrzeni dziejów. Teraz już to wiemy!

W drugiej części naszego pobytu w muzeum braliśmy udział w warsztatach. Mogliśmy samodzielnie wykonać pisanki i kraszanki. Zabawy i śmiechu było przy tym co nie miara i mnóstwo satysfakcji, że umiemy wykonać takie cuda. Zdobiliśmy nasze jajka włóczkami, bibułkami, koralikami, flamastrami. Barwiliśmy je na różne kolory i zdobiliśmy topionym woskiem. Mamy teraz wspaniałe ozdoby na Wielkanoc.

Warto było iść do muzeum. Miło spędziliśmy tam czas, dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy i mamy piękne pamiątki, którymi możemy przyozdobić nasz dom.

Klasa 4e z wychowawcą 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Script logo