CHOINKOWY ZAWRÓT GŁOWY W KLASIE 2d

Nikt chyba nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Dzięki udekorowanemu drzewku nasz dom nabiera świątecznej magii. Tradycyjnie ubieramy je tuż przed wigilią i przystrajamy różnego rodzaju ozdobami, od wymyślnych bombek, łańcuchów, światełek po cukierki, ciastka, orzechy, czy też ozdoby z papieru. Czy wiesz skąd wziął się zwyczaj ubierania choinki? Jaka jest historia tej najpopularniejszej ozdoby świątecznej?

W Europie zwyczaj ten zapoczątkowali Niemcy. Następnie tradycja objęła m.in. Francję i Anglię. Do Polski choinka przywędrowała wraz z zaborem pruskim, między XVIII, a XIX wiekiem. Początkowo spotykana była jedynie w miastach. Stamtąd dopiero zwyczaj ten przeniósł się na wieś, w większości wypierając tradycyjną polską ozdobę, jaką była podłaźniczka, czy jemioła oraz zastępując znacznie starszy, słowiański zwyczaj dekorowania snopu zboża, zwanego diduchem.

Dzieci z klasy II d, wraz ze swoimi rodzinami, bardzo chętnie przystąpiły do udziału  w Rodzinnym Konkursie Plastycznym Na Choinkę Bożonarodzeniową. Uczniowie i ich bliscy wykonali niepowtarzalne świąteczne drzewka, stosując różnorodne techniki oraz materiały plastyczne. Były choinki z wikliny papierowej, drewna, gałęzi, piórek, materiałów, wstążek, ozdabiane bombkami, brokatem, cekinami, łańcuchami, kokardkami itp. Podczas wykonywania drzewek liczyła się wyobraźnia i pomysłowość, której z całą pewnością nikomu nie zabrakło! Wszyscy stanęli na wysokości zadania, a efekty ich starań przerosły najśmielsze oczekiwania. Każda rodzina włożyła w swoją pracę wiele serca oraz zapału, co zaowocowało pięknymi rękodziełami, które staną się oryginalną ozdobą domów w ten cudowny, magiczny, świąteczny czas.

 

Joanna Kołodziejczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Script logo