CZYTALIŚMY TOLKIENA!

Czytaliśmy Tolkiena!

 

            Od 2003 roku The Tolkien Society rokrocznie 25 marca organizuje Dzień Czytania dzieł Tolkiena. W naszej szkolnej bibliotece przygotowaliśmy akcję czytania utworów autora epickiej sagi Władcy Pierścieni. Wydarzeniu patronuje Bractwo Śródziemia, Gminna Biblioteka Publiczna i Dom Kultury w Kętach. Każdy, kto czytał Hobbita czy sagę Władca Pierścieni wie, że atmosfera tych książek przenosi nas w krainę nie z tej ziemi, a bohaterowie, jak w baśniach, mają magiczną moc. Najważniejsze jest jednak to, że w każdej tolkienowskiej historii dobro wygrywa ze złem.       Akcję czytania (22 marca) w naszej przytulnej i aktywnie promującej czytelnictwo bibliotece, poprzedziły spotkania z uczniami, którzy chętnie czytali sagę Tolkiena (wcześniej ćwiczyli piękne czytanie:), zaznaczali fragmenty tekstu, które później prezentowali słuchaczom, czyli  kolegom z innych klas. Dla czytających na głos przed kolegami, należą się brawa za odwagę:) Projekt miał na celu nie tylko samo czytanie dzieł Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Organizatorom tej akcji w naszej szkole zależało na tym, aby pokazać, że lektury mogą być ciekawe, a przede wszystkim w interesujący sposób można „nad nimi” pracować. W bibliotece pojawiły się zatem banery z pięknie wydrukowanymi ilustracjami z filmu Władca Pierścieni, z cytatami i portretami pisarza. Uczniowie obejrzeli kilkuminutowy zwiastun o tym, jak powstawał film na podstawie sagi, a także mieli możliwość sprawdzenia swojej biegłości w czytaniu po angielsku, kiedy oglądali interesującą prezentację o Nowej Zelandii – kraju, w którym reżyser Peter Jackson, umieścił plan filmu Hobbit.

            Na uczniów czekała prawdziwa Księga Pamiątkowa, do której każdy, biorący udział w akcji mógł wpisać swoje wrażenia. Wszyscy, biorący udział w projekcie, obejrzeli pięknie ilustrowane wydania książek pisarza, a żeby było jeszcze ciekawiej, mogli przeczytać intrygujące ciekawostki o autorze.  Idąc tropem ciekawostek odkryli m.in., że Tolkien był poliglotą; znał bowiem aż 30  języków! Pisarz uczył się także polskiego, ale jak wspominał w liście do swojego syna, nie potrafił go biegle używać.  Jego zdolności językowe pomogły mu w tworzeniu własnych, fikcyjnych języków. Interesującym odkryciem był także fakt, że Tolkien kolegował się z C.S. Lewisem; tak, tak autorem „ Opowieści z Narni”!

            Za aktywny udział w Dniu Czytania dzieł Tolkiena dziękujemy uczniom klas 5c, 6a i b, 7c. Przygotowywań podjęły się panie: Katarzyna Opyrchał i Agata Wróbel- Rejman. Ta ciekawa akcja czytelnicza nie odbyłaby się bez pracy i zaangażowania naszej pani bibliotekarki-Magdaleny Cieślawskiej oraz  w/w Pań polonistek :)

Wszystkich, którzy wiedzą, że warto czytać i wiedzieć więcej, zachęcamy do zajrzenia do szkolnej biblioteki, ponieważ  można tam jeszcze „zdobyć” całą listę ciekawostek o Tolkienie, a wiele z nich  jest naprawdę „nie z tej ziemi”...

Zapraszamy do galerii zdjęć z Dnia Czytania Tolkiena w naszej szkolnej bibliotece.

 

            Agata Wróbel -Rejman













 

Script logo