DO HYMNU!

Szkoła Podstawowa nr 1 w Kętach wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Do Hymnu”. Przesłuchanie konkursowe odbyło się 2 października 2018 r. na szkolnej sali gimnastycznej. 325 uczniów z klas 3-8 szkoły podstawowej oraz klas 3 gimnazjum wspólnie zaśpiewało „Hymn Państwowy”, „Rotę” oraz „Marsz Polonia”. Wykonanie repertuaru konkursowego musiało odbyć się „na  żywo” i „z  pamięci” bez użycia nagłośnienia. Uczniowie kęckiej Jedynki poradzili sobie z zadaniem … śpiewająco. Członkowie Jury prowadzącego przesłuchanie pochwalili uczniów za wykonanie i pogratulowali pani dyrektor Ewie Sedeńko bardzo dobrego przygotowania szkoły. Podziękowania otrzymali również obecni na przesłuchaniu Burmistrz Gminy Kęty pan Krzysztof Jan Klęczar oraz Zastępca Burmistrza pan Rafał Ficoń za wspieranie szkoły w wychowaniu patriotycznym uczniów.

Od strony wokalnej uczniów przygotowały panie Elżbieta Sztefko oraz Małgorzata Czech. Pomogli oczywiście wychowawcy, opiekunowie oraz rodzice. W dniu konkursu wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ubrani na galowo. Każdy miał przypięty do piersi kotylion w barwach biało-czerwonych przygotowany przez p. Agnieszkę Łatanik. Na sali zawieszone były flagi. Uczniom towarzyszyły Poczty Sztandarowe Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum.

„Do Hymnu” to ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych organizowany przez Narodowe Centrum Kultury z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ramach Wieloletniego Programu Rządowego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.
Zadaniem konkursowym było wspólne wykonanie przez co najmniej połowę uczniów Szkoły Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych.
Cele konkursu to:
- włączenie społeczności lokalnych w ogólnopolskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości,
- doskonalenie umiejętności poprawnego śpiewania polskiego Hymnu Narodowego oraz rodzimych pieśni hymnicznych,
- edukację muzyczną poprzez zwiększenie zainteresowania śpiewem i rozwój umiejętności muzycznych,
- rozwój kompetencji społecznych poprzez wdrażanie do współpracy w grupie,
- zrzeszanie społeczności szkolnej i integrowanie środowiska wewnątrzszkolnego