ENERGIA WODY CZYLI WIZYTA GIMNAZJALISTÓW W ELEKTROWNI PORĄBKA-ŻAR

7 grudnia uczniowie Gimnazjum nr 1 w Kętach, w ramach działalności Szkolnego Klubu Młodego Naukowca, zwiedzili Elektrownię szczytowo – pompową Porąbka – Żar.
Kiedy jest niskie zapotrzebowanie na prąd, elektrownia ta pompuje wodę ze zbiornika dolnego do zbiornika górnego. Zbiornikiem dolnym jest sztuczne Jezioro Międzybrodzkie. Natomiast w okresie większego zapotrzebowania, energia wyzwalana jest przez spuszczenie nagromadzonej wody ze zbiornika górnego do dolnego, która napędza turbiny. O godzinie 16.00 byliśmy uczestnikami rozruchu elektrowni , a uderzająca woda o turbiny wywoływała niemały dreszczyk emocji.
Ponadto podczas wizyty zaprezentowano nam film przedstawiający działanie elektrowni Porąbka – Żar, a także ukazujący zalety i wady elektrowni wodnych. Najwięcej takich elektrowni jest w USA. Europejskim liderem w tej dziedzinie jest Szwajcaria. Tam znajdują się najwyższe elektrownie tego typu. W Polsce są 23 elektrownie szczytowo – pompowe. Największa z nich znajduje się w miejscowości Żarnowiec. Najwyższą zaś jest elektrownia Porąbka – Żar.

B.J., M.M.