HEJ KOLĘDA, KOLĘDA! - WIGILIA W 3b

Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejsze święta, z którymi dzieci są szczególnie związane. Staramy się wtedy być blisko siebie, by wspólnie zasiąść przy stole wigilijnym, przełamać się opłatkiem i razem przy choince śpiewać kolędy. Wigilia to symboliczny dzień, pełen zadumy, czas pojednania, serdeczności i okazywania sobie szacunku. W całej szkole w ostatni dzień nauki przed Bożym Narodzeniem odbywały wigilie klasowe. Klasa 3b także usiadła do pięknie wystrojonego stołu, zastawionego świątecznymi przysmakami. Dzieci z pomocą rodziców przygotowały w domach wypieki, ciasteczka i smakołyki, którymi mogliśmy się częstować. Wigilia rozpoczęła się modlitwą i łamaniem się opłatkiem. Składaliśmy sobie indywidualne życzenia na Święta i cały Nowy Rok. Polski poeta Kajetan Kraszewski w swoim wierszu „ Z opłatkiem” pisał tak:

Ojców to naszych obyczaj stary

Rodzimej niwy maluje dostatek

Symbol braterstwa, miłości, wiary

Święty opłatek.

Po wspólnym posiłku śpiewaliśmy kolędy i wręczaliśmy świąteczne kartki z życzeniami. Na koniec zorganizowaliśmy zabawę integracyjną z świątecznymi zadaniami.

To był dla nas radosny i wzruszający czas!

Anna Piskorek