INSTALACJE ARTYSTYCZNE W NASZEJ SZKOLE

Po co nam sztuka, malarstwo, rzeźba? Wiemy, że jest Mona Lisa, Matejko i jego Bitwa pod Grunwaldem, no może jeszcze Słoneczniki Van Gogha, i ten „okropny” Picasso, który chyba do końca nie umiał malować. Tyle potrafi wymienić przeciętny obywatel. Ten stan wiedzy i zainteresowania sztuką próbujemy powoli w naszej szkole zmieniać.

Sztuka coraz częściej wychodzi z galerii, wkracza w przestrzeń publiczną miast, zmusza do myślenia, inspiruje, nie pozwala się zignorować.

W przestrzeni naszej szkoły pojawiły się nowe instalacje artystyczne. Niezbyt ciekawy płot, przy wejściu do szkoły, zakwitł kolorowymi kwiatami, wyczarowanymi z zapomnianych, upchanych po szafach, włóczek. Wspólnie nad tym dziełem pracowały 6a,c i 5c.

Jeżeli ktoś jeszcze nie zauważył, a wiem że są tacy, to proszę następnym razem podnieść wzrok znad czubków butów, popatrzyć wokół i być może uśmiechnąć się.

Wnęki na korytarzu drugiego piętra, jakby stworzone z myślą o ekspozycji sztuki, prezentują wspólne dzieło „Odważ się być innym” w dwóch odsłonach. Koliste kompozycje stworzyła 6b, natomiast przestrzenną pracę z kolorowych sześcianów stworzyło wiele sprawnych dłoni z 5c,6a,b i c. Odważ się być innym, nie zgadzaj się na przeciętność, konformizm. Miej swoje zdanie. Jesteś niepowtarzalny. Bądź sobą! – to przesłanie może pomóc wielu uczniom zaakceptować i polubić siebie.

Sztuka jest w nas, tworzenie jej jest naszą naturalną potrzebą. Nie bójmy się jej.

Agata Płonka