JAK OŻYWIALIŚMY OBRAZY

Dawno temu, artyści malując obrazy przenosili rzeczywistość trójwymiarową na płaszczyznę obrazu, czyli 3 D zamieniali na 2 D. Przy okazji odkryli jak funkcjonuje ludzkie oko, zasady perspektywy linearnej, powietrznej, cechy dobrej kompozycji, czy też wzajemne oddziaływanie kolorów, leżących obok siebie.
W trakcie tegorocznego Święta Szkoły klasy 4-6 odwróciły proces powstawania dzieł malarskich, czyli płaskie obrazy zamieniły ponownie w trójwymiarowy świat.
Oni również wiele przy tej okazji odkryli. Po trudnych decyzjach dotyczących wyboru artysty i dzieła, uczniowie odkryli jakie znaczenie ma dobre planowanie, podział pracy, współdziałanie w grupie dla wspólnego celu. Następnie, ci uczniowie, którzy mieli okazję pozować w obrazach, mogli poznać co czuli prawdziwi modele, czy ubrania i pozy były wygodne, czy długie trwanie w jednej pozycji było komfortowe.
Wszystkie klasy wraz z wychowawcami bardzo zaangażowały się w realizację zadania. Efekt ich pracy zachwycił zwiedzających naszą galerię, zarówno uczniów jak i zaproszonych gości.
Nasi goście mieli za zadanie wybrać najlepszą realizację obrazu choć nie było to łatwe, ponieważ głosy rozłożyły się prawie równomiernie. Najwięcej głosów zdobyła realizacja klasy 5c. Gratulujemy. Dla wszystkich uczniów była to niecodzienna lekcja sztuki i świetna zabawa.
Pozostanie dokumentacja fotograficzna naszej galerii, oraz krótki film z jej powstawania.

Agata Płonka