JAK W BAJCE... CZYLI BAŚNIOWA JEDYNKA

2 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Bajek i Baśni dla Dzieci, dlatego że w tym dniu urodził się Jan Christian Andersen. Z tej okazji w naszej szkole miała miejsce akcja „W świecie Bajek”, której pomysłodawczyniami i organizatorkami były panie Agata Wróbel – Rejman i Katarzyna Wysogląd. Wszystko zaczęło się od ogłoszenia konkursu dla klas 4 i 5 „Być jak Andersen”. Zadaniem uczestników było napisać własną baśń lub bajkę o wybranej przez siebie tematyce. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczniowie wykazali się bogatą wyobraźnią, wspaniałymi pomysłami i ciekawymi rozwiązaniami stylistycznymi. Miło jest czytać tak interesujące historie.  Kolejnym bajkowym akcentem był „Kącik bajek i baśni” w szkolnej świetlicy. Panie Olga Onyszkiewicz i Michalina Wójcik czytały dzieciom utwory bajkopisarzy. W radosnej atmosferze wszyscy przypominali sobie bądź poznawali przygody Calineczki, Kopciuszka, Tomcio Palucha i wielu wielu innych bohaterów. Mali słuchacze przenosili się w inny bajkowy świat i poszerzali swoją wiedzę na jego temat.

Ta wiedza przydała się tym uczniom, którzy wzięli udział w konkursie dla klas 2 i 3 „Dawno dawno temu”. Był to konkurs wiedzowy, którego celem było sprawdzenie znajomości wybranych bajek i baśni. Uczestnicy mieli za zadanie odpowiedzieć na 10 pytań oraz opisać krótko swoją ulubioną bajkową opowieść. Konkurs stał na bardzo wysokim poziomie, a uczniowie klas 2 i 3 wychodzili z sali konkursowej w bajecznych nastrojach. Każdy uczestnik został obdarowany małą słodkością oraz pamiątkową naklejką z Kotem w Butach.

Akcja „W świecie bajek” to także wesoło i kolorowo ubrane cztery dziewczyny z klasy 3A i 3B gimnazjum. To właśnie one na lekcji 3 i 5 odwiedziły wszystkie dzieci z  młodszych klas, aby przeczytać im bajkę. I chociaż była to rocznica urodzin Andersena, to czytaliśmy w tym dniu wybrane baśnie Braci Grimm. Mali słuchacze z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w przedstawiane historie i pięknym „Dziękujemy” żegnali swoich gości.

Było kolorowo, bajkowo i trochę magicznie. Przenieśliśmy się w innym wymiar i na chwilę zapomnieliśmy o tym, co nas otacza. I tak właśnie uczciliśmy najsłynniejszego bajkopisarza.

Komisja sprawdza prace uczestników konkursów „Dawno dawno temu” i „Być jak Andersen”. Wyniki zostaną wkrótce ogłoszone, a 3 najlepsze baśnie/bajki zostaną odczytane w szkolnej bibliotece.

Organizatorki