KLASA 2a CHĘTNIE CZYTA!

Klasa II a chętnie czyta!

Czytanie należy do najważniejszych umiejętności, zdobywanych przez ucznia w początkowych latach edukacji w szkole podstawowej. Nie jest jednak celem samym w sobie. Umiejętność czytania ma pomóc uczniom w samodzielnym uczeniu się, poszukiwaniu i rozumieniu informacji. Oprócz tego czytanie wspomaga rozwój emocjonalny, moralny oraz intelektualny.

W ramach rozwijania umiejętności czytania i zainteresowań czytelniczych uczniowie klasy II a wzięli udział w miesięcznym projekcie „Listopadowe spotkania z Grzegorzem Kasdepke i jego książką Powrót Bartusia czyli CO TO ZNACZY”. Codziennie na pierwszych zajęciach zintegrowanych dzieci słuchały fragmentu wyżej wymienionej książki i poznawały znaczenie jednego związku frazeologicznego. Początkowo tekst czytany był przez nauczyciela. Z czasem chętne dzieci zabierały książkę do domu, gdzie doskonaliły umiejętność czytania określonego fragmentu, który następnego dnia prezentowały koleżankom i kolegom z klasy. Uczniowie klasy II a poznali znaczenie 19 związków frazeologicznych.

Czytanie fragmentów książki zajmowało ok. 5 minut dziennie, więc nie przeszkadzało w realizacji zagadnień wynikających z programu nauczania i rozkładu materiału. Systematyczność działań spowodowała, że uczniowie codziennie domagali się „spotkania na dywanie” z książką G. Kasdepke. Dzieci, które czytały dla innych, były zawsze przygotowane i czuły się odpowiedzialne za prowadzenie zajęć. Spotkania na dywanie pobudzały dzieci do myślenia i dyskutowania.

Katarzyna Puchała

Małgorzata Paw