Klasa 2b i 2c w Chlebowej Chacie!

Klasa 2b i 2c  w Chlebowej Chacie!

27 maja klasy 2b oraz 2c odwiedziły Chlebową Chatę w Górkach Małych koło Brennej.
To niezwykłe miejsce, w którym dzieci mogły zobaczyć jak wyglądało życie na wsi 50-100 lat temu. W chacie zgromadzono mnóstwo przedmiotów wyposażenia domu niezbędnych do życia naszych dziadków i pradziadków, a w stodole- narzędzia i maszyny używane dawniej w polu. Co najważniejsze -wszystkich przedmiotów można było dotknąć, a nawet sprawdzić jak działają.
Dzieci wysłuchały ciekawych opowieści o tym, co trzeba zrobić, aby z małego ziarna powstał bochen chleba, z czego powstają ser i masło i jakich używano do ich wytworzenia, oraz ile kilometrów muszą przelecieć pszczoły, żeby wyprodukować słoik miodu.
Niewątpliwie największą atrakcją było mielenie ziaren na żarnach, oddzielanie śmietany od mleka, ubijanie masła w maselnicy i pieczenie własnoręcznie zrobionych podpłomyków.
Wycieczkę zwieńczyła wspólna zabawa na „górce” oraz pieczenie i jedzenie pysznych kiełbasek!

Agnieszka Babiuch

Maria Dziedzic