KLASY 3a i 3b W MUZEUM ŚLĄSKIM W KATOWICACH.

Klasy 3a i 3b w Muzeum Śląskim w Katowicach

W dniu 24.05.2017 r.  klasy 3a oraz 3b wyjechały do Muzeum Śląskiego w Katowicach.  Jest ono nowoczesnym obiektem kulturalnym, a zbudowano je na terenach byłej kopalni „Katowice”. Pomiędzy zabytkowe budynki wpisano przeszklone konstrukcje, mieszczące wejście oraz biura muzeum. Sale wystawowe umieszczone są całkowicie pod ziemią. Dużą zaletą jest sposób prezentowania przekazywanej wiedzy. Wystawy są interaktywne, a ponadto połączone z zabawami dla dzieci, np. szukanie symboli czy układanki. Uczniowie zwiedzili m.in. Galerię Sztuki Polskiej, Galerię Sztuki Sakralnej oraz wystawę „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Wysłuchali również wielu ciekawostek związanych z historią górnictwa węglowego. W przerwie pomiędzy zwiedzaniem wystaw uczniowie mogli usiąść przy dużych multimedialnych stołach, aby zagrać w grę „Gorączka Przemysłu”, czyli śląską wersję popularnej gry Monopoly. Wzięli również udział w warsztatach plastycznych, gdzie wykonali makiety szybu kopalnianego. Dzięki temu wizyta w muzeum nie była nudnym doświadczeniem, ale ciekawym przeżyciem, które łączy dobrą zabawę ze zdobywaniem wiedzy. Warto zaproponować rodzicom, dziadkom, rodzeństwu wspólny wyjazd właśnie do Muzeum Śląskiego. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Wycieczkę można wzbogacić  o wyjazd na wieżę widokową (czyli dawny kopalniany szyb), z której rozciąga się widok na panoramę Katowic.

Anna Haczek