KWARTET FLAMENCO

14 lutego 2019r uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu pt. „Muzyczna podróż do Andaluzji”. Wystąpił KWARTET FLAMENCO z Łódzkiego Biura Koncertowego „WIRTUOZ”, którego celem było przybliżenie muzyki Cyganów zamieszkujących południową prowincję Hiszpanii – Andaluzję.

Zespół tworzą:
 AGNIESZKA IZYDORCZYK – taniec

MICHAŁ IZYDORCZYK – gitara klasyczna

JAROSŁAW CZAJCZYŃSKI – gitara klasyczna, śpiew

PIOTR MUSZYŃSKI – instrumenty perkusyjne

Prowadzący spotkanie – pan P. Muszyński – najpierw przedstawił artystów, a potem opowiedział krótką historię flamenco. Początkowo była to prymitywna muzyka ludowa andaluzyjskich Cyganów, która z czasem zaczęła przyjmować bardziej wytworne formy, zdobywając uznanie szerokiej publiczności w całej Hiszpanii, a także za granicą. Flamenco należy traktować jako całościową kulturę, obejmującą muzykę, taniec, śpiew, poezję, styl życia i obyczajowość. Ale to jednak taniec - pełen ekspresji, autentycznych emocji, piękny i wyrazisty – przyciąga uwagę widzów. Występująca na scenie p.A. Izydorczyk najpierw scharakteryzowała strój tancerki i pokazała sposób grania na kastanietach, po czym zaprezentowała kilka żywiołowych tańców, w których dało się zaobserwować  charakterystyczne dla flamenco elementy.  Jej ręce poruszały się powoli, z niezwykłą gracją i starannością, nogi natomiast, silnie i dynamicznie, wystukiwały skomplikowane rytmy (silny stukot zawdzięczała także 120 gwoździom wbitym w obcas i czubek każdego buta!). Ruch ciała był gwałtowny i subtelny zarazem.  Użyte w tańcach akcesoria: wachlarze, chusta bardzo wzbogacały ich choreografię. Artyści, poza muzyką, śpiewem i tańcem przygotowali dla uczestników mini konkurs „Jaka to melodia?”, a zagranym na zakończenie światowym przebojem „Bamboleo” wywołali spontaniczne reakcje młodzieży. Koncert był więc ważnym elementem edukacji muzycznej.

W repertuarze znalazły się przede wszystkim tradycyjne formy Flamenco ("Sevillianas", "Tangos"), ale też nowatorskie kompozycje Michała Izydorczyka ("Morna", "Spanish Dance") oraz popularny i znany przebój z repertuaru Gipsy Kings "Bamboleo".