MALI OGRODNICY Z KLASY 2d

Tradycją w klasie 2d, gdy nadchodzi wiosna, jest założenie hodowli roślin. Uczniowie na zajęciach przyrody wcielili się w rolę ogrodników i z wielką przyjemnością zabrali się do pracy.
Dzieci same sadziły czosnek, cebulę, siały rzeżuchę, szczypiorek, owies oraz rzodkiewkę. Założyły również, na gazie zanurzonej w słoiku z wodą, hodowlę fasoli. Teraz  z wielką radością obserwują zmiany, które zachodzą w klasowym, „zielonym ogródku”. Wspólne sadzenie, oglądanie, dotykanie przez dzieci warzyw i nasionek zaowocowało tym, że wiedzą oni doskonale, co rośnie w poszczególnych doniczkach. Pamiętają także o podlewaniu swoich roślinek, przez co uczą się obowiązkowości i odpowiedzialności.Dzięki ciągłym zmianom w kąciku przyrody, dzieci utrwalają przemiany zachodzące w świecie roślin w każdej porze roku, potrafią je wyróżnić i scharakteryzować. Poprzez tego typu działania, przeprowadzone na zajęciach przyrodniczych, możemy uczniom ukazać walory estetyczne przyrody, rozwijać w nich umiejętności poznawcze, oraz kształtować opiekuńczą postawę wobec różnych roślin, zwierząt i środowiska.

Joanna Kołodziejczyk