NIECODZIENNY GOŚC W ŚWIETLICY SZKOLNEJ.

Niecodzienny gość w świetlicy szkolnej

Piątego marca w świetlicy szkolnej zawitał niecodzienny gość: kapitan żeglugi wielkiej Przemysław Niemczyk. W trakcie ponadgodzinnego spotkania opowiedział uczniom, jak powstają kontenerowce , pokazał zdjęcia suchego doku, maszynowni, mostka kapitańskiego, okrętowej kuchni i marynarskich koi. Uświadomił nam, że kontenerowce to naprawdę duże jednostki osiągające długość  nawet 400 metrów. Dla porównania  samolot Airbus A 380 ma tylko 73 metry długości, a Wieża Eiffla 324 metry wysokości. Objaśnił również ceremonię „chrztu” nowego statku oraz proces załadunku kontenerów na okręt.

Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali pana kapitana, przerywając jego opowieść licznymi pytaniami: Czy widział pan ciekawe zwierzęta? Ile osób jest w załodze statku? Co się dzieje w trakcie huraganu na morzu? Kapitan Niemczyk cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania. Objaśnił również wiele nieznanych dzieciom słów: kajuta (czyli kabina na statku), koja (łóżko marynarza), bulaj (okno na statku), mesa (jadalnia dla marynarzy).

W trakcie spotkania mieliśmy możliwość obejrzenia filmu nakręconego przy wjeździe do portu w San Francisco oraz wiele ciekawych zdjęć. Niektóre z nich prezentujemy poniżej.