O TYCH, KTÓRZY WCIĄŻ UCZĄ NAS CZYM JEST PATRIOTYZM - NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

Nasi uczniowie w szczególny sposób uczcili Dzień Pamięci Narodowej poświęcony żołnierzom antykomunistycznego niepodległościowego podziemia. Dzień 1 marca od roku 2011 ustanowiony został świętem państwowym i obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  W naszej szkole był to pierwszy apel o Bohaterskich Żołnierzach lecz z pewnością nie ostatni.    

Akademia upamiętniła żołnierzy tzw. drugiej konspiracji czyli około 150 tysięcy Niezłomnych stanowiących ruch niepodległościowy, którego celem była suwerenna i niepodległa Ojczyzna. Rok 1945 to rok zakończenia wojny, to rok upadku faszyzmu. Koniec działań wojennych nie oznaczał jednak wolności i suwerenności dla polskiego państwa. Niezłomni rozpoczęli nierówną walkę z sowieckim okupantem, która zakończyła się ostatecznie likwidacją ostatnich oddziałów w latach 60-tych XX w. To bolesna karta polskiej historii. Bohaterów, którzy nie zrezygnowali z suwerennej i niepodległej ojczyzny przez lata całe odzierano z czci, godności i honoru.
Tym bardziej o ich bohaterstwie, patriotyzmie, oddaniu Polsce aż po bezimienny grób zdecydowaliśmy się uczniom naszej szkoły opowiedzieć. O trudnych czasach walki o Polskę, walki o polską godność i oto, by „…zachować się jak trzeba…” nasi wychowankowie dowiedzieli się poznając postać Danuty Siedzikówny ps. „Inka”. Uczniowie byli świadkami ostatnich chwil „Inki” – sanitariuszki 5. Brygady Wileńskiej „Łupaszki”.  „Inka” była „Niezłomna”, została „Wyklęta”, bestialsko zamordowana i skazana na zapomnienie. Szargano pamięć o Niej i tysiącach Niezłomnych, ale historia udowodniła, że „zachowała się jak trzeba”.

Ci, co sen o Polsce wśród szumu drzew śnili
O Niej niepodległej i wolnej śpiewali
Gotowi karabin chwycić w każdej chwili
I życie swe młode położyć na szali

Żołnierze Wyklęci - Niezłomni Żołnierze
Dla których Ojczyzna, to słowo najświętsze
Tak twardzi, jak skała - Żołnierze Wyklęci
Cześć ich pamięci!

Czasu nie da się cofnąć, ale warto czasem pomyśleć o dramatycznych wyborach jakich musieli dokonać tamci ludzie, praktycznie nie mając dobrego wyjścia. Czy my bylibyśmy skłonni do takiego poświęcenia?
Mamy nadzieję a raczej pełni jesteśmy wiary w to, że jeśli Ojczyzna znajdzie się w potrzebie, to nasi wychowankowie również „zachowają się jak trzeba”.
Wspaniale zrekonstruowane sceny z przeszłości, przepięknie wyrecytowane wiersze i muzyczna oprawa przybliżyły uczestnikom tę bolesną kartę polskiej historii.

W przedstawieniu wzięli udział: Agnieszka Wadoń, Adrian Kubisiak, Zuzanna Matlak, Jakub Cynk, Franciszek Marek, Martyna Gniłka, Kalina Wnęczak, Alicja Kubica, Sajmon Zawarus, Kacper Karcz, Kacper Mąsior, Martyna Rusek, Jakub Gabrielyan oraz Chór.

Nad całością przedsięwzięcia czuwali: Radosław Talar i Jacek Stwora. Pani Małgorzata Czech przygotowała chór, zaś p. Dorota Hałat scenografię.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu spektaklu. Przede wszystkim naszym wspaniałym aktorom, chórowi, a w szczególności uczniom, którzy godnie uczcili pamięć ostatnich żołnierzy II RP. Dziękujemy również p. Bożenie Kubisiak za wypożyczenie mundurów ze zbiorów ZSG nr 2 w Kętach na potrzeby przedstawienia.

R.T.

Zdjęcia: Jarosław Zieliński

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Script logo