PALMY WIELKANOCNE Z KLASY 2d

Palma wielkanocna to jeden z wielu symboli Świąt Wielkiej Nocy. W tym czasie kolorowe, niejednokrotnie oryginalne palmy, stanowią ozdobę naszych domów.

Z palmami wielkanocnymi wiąże się wiele ludowych zwyczajów. Wierzono m.in., że poświęcona palma chroni ludzi, zwierzęta oraz domy  przed czarami, ogniem i wszelkim złem. Poświęcone palmy wystawiane podczas burzy w oknie chronią dom przed piorunem.Poświęconą palmą należy pokropić rodzinę, co zabezpieczy ją przed chorobami i głodem, a  wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie.

Dzieci z klasy II d, wraz ze swoimi rodzinami, bardzo chętnie przystąpiły do organizowanego w naszej szkole, Rodzinnego Konkursu Plastycznego na „Palmy rodzinne w roli głównej”. Celem konkursu było kultywowanie tradycji i zwyczajów świątecznych, rozwijanie wyobraźni podczas projektowania i wykonania palm oraz rozbudzenie kreatywności w wykorzystaniu różnych materiałów, a przede wszystkim stworzenie okazji do wspólnego, rodzinnego spędzania czasu.

Tradycyjne palmy przygotowuje się z gałązek wierzby, jednak palmy na konkurs zostały zrobione z wielu różnych i ciekawych materiałów, takich jak: gałązki z drzew iglastych i bukszpanu, a ozdobione zostały baziami, forsycjami oraz żonkilami. Urody palmom dodawały własnoręcznie wykonane kwiaty z bibuły. Na rękodziełach można było dostrzec również piórka, ptaszki, pisanki i kolorowe wstążki. Bez wątpienia każda rodzina włożyła w swoją pracę dużo serca, a także wysiłku, bowiem wszystkie palmy zachwyciły swoim wyglądem. Poczuliśmy w klasie radosny nastrój zbliżających się Świąt.

Joanna Kołodziejczyk