PODARUJ SZANSĘ NA NOWE ŻYCIE!

W Polsce co godzinę, a na świecie co 35 sekund, ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Każda zarejestrowana osoba jest niezwykle cenna. W bazie DKMS Polska znajduje się obecnie ponad milion zarejestrowanych Dawców, jednak wciąż potrzebni są nowi. Co piąty chory nie znajduje swojego Dawcy, gdyż prawdopodobieństwo znalezienia go wynosi od 1:20000 do 1: kilku milionów. Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący powyżej 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.

Czy warto pomagać? Czy warto darować komuś szansę na nowe życie? Wydaje się, że to pytania, na które odpowiedź jest bardzo prosta. Dlatego też nasza szkoła włącza się w akcję „Dzień Dawcy Szpiku dla Michała i innych”.

Kim jest Michał? To 28-latek pochodzący z Kęt. Michał 27 kwietnia dowiedział się, że ma chłoniaka Hodgkina w bardzo zaawansowanej formie. Nowotwór zaczął dawać już przerzuty. Obecnie mężczyzna jest leczony kolejnymi cyklami chemioterapii. Dwie poprzednie, niestety, okazały się nieskuteczne. Jeżeli tym razem chemia nie pomoże, to będzie musiał otrzymać przeszczepienie szpiku od Dawcy niespokrewnionego.

Rodzina i przyjaciele Michała postanowili zainicjować całą akcję i w ten sposób zwiększyć potencjalną bazę dawców szpiku.

Wiemy, że takich osób jak Michał jest bardzo dużo. Wiemy też, że można im pomóc. Dlatego w naszej szkole przeprowadzone zostały lekcje, których temat brzmiał: Dawca szpiku - jak możemy pomóc? Do akcji zachęcamy całą pełnoletnią społeczność szkoły, a przede wszystkim Was, Drodzy Rodzice.

Więcej informacji o akcji znaleźć można na dołączonym plakacie i w lokalnych mediach.

Wiedząc, że warto pomagać i darować chorym szansę na nowe życie, zachęcamy do wzięcia udziału w tym wielkim przedsięwzięciu, którego harmonogram znajduje się poniżej.

Harmonogram akcji:

Sobota, 17 listopada 2018

• Galeria SFERA, ul. Mostowa 5, Bielsko-Biała – 09:00 – 21:00
  • Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego, ul. Wyspiańskiego 2, Kęty – 10:00 – 16:00
  • NZOZ Medican, ul. Krakowska 91, Andrychów – 10:00 – 14:00

Niedziela, 18 listopada 2018

• Kościół pw. św. Małgorzaty i św. Katarzyny, ul. A. Mickiewicza 4, Kęty – 09:00 – 14:00
  • Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, os. 700- lecia 22, Kęty – 09:00 – 15:00
  • Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Kardynała Karola Wojtyły w Kozach, ul. Cmentarna 19, Kozy – 09:00 – 14:00