PROGRAMOWANIE PRZEZ ZABAWĘ

W dniach 27-28 września 2018 r. uczniowie klas piątych  naszej szkoły brali udział  w  warsztatach programowania pt. „Robotowo to i owo” przygotowanych przez Bibliotekę Publiczną w Kętach. Zajęcia odbywały się w ramach Beskidzkiego Festiwalu Kodowania.

Zabawę z programowaniem uczniowie rozpoczęli od ScottieGo! czyli innowacyjnej gry do nauki programowania. Za pomocą kartonowych klocków gracze układali komendy programistyczne. Klocki miały zdefiniowane zadania i pozwalały uczniom przyswoić podstawowe pojęcia z zakresu programowania takie jak: pętla, instrukcja warunkowa, zmienne czy funkcje. Do działania ScottieGo dzieci używały tabletu z aplikacją, by zeskanować program  poprzez wykonanie zdjęcia lub nagrania wideo.

W drugiej części warsztatów uczniowie programowali roboty Photon. Zostali zapoznani z  czterema  etapami ich programowania (move, draw, badge, blocks). W praktyce uczniowie sterowali małym białym robotem za pomocą tabletów i odpowiedniej aplikacji. Sprawdzili działanie jego różnorodnych czujników. Uczniowie zainspirowani pomysłami pod koniec warsztatów  już sami tworzyli własne projekty z użyciem robotów.

Ciekawe zajęcia wprowadzające w świat programowania prowadzone były przez  p. Barbarę Bednarz i p. Monikę Bryzek. Czy uczniom się podobały? Osadźcie sami, oglądając galerię zdjęć.

Jolanta Wójcikiewicz-Paw