PROJEKT EDUKACYJNO-WARSZTATOWY: „OŚWIĘCIM – MIASTO 2 KULTUR”.

Nasze gimnazjum znalazło się wśród 11 innych szkół powiatowych, które wzięły udział w projekcie pt. „Oświęcim – miasto 2 kultur”, organizowanym przez Muzeum Zamek w Oświęcimiu we współpracy z Muzeum Żydowskim.

W ramach projektu, 13-osobowa grupa naszych gimnazjalistów z klas: I B, I C, II B, III B w dniu 6 kwietnia 2017 r., uczestniczyła w dwóch lekcjach warsztatowo – muzealnych. Na terenie Muzeum Zamek wzięli udział w zajęciach, pt. „Z wizytą w Królewskim Mieście Oświęcimiu”, prowadzonej przez panią kustosz Dorotę Mleczko, a następnie w Muzeum Żydowskim w lekcji, pt. „Czym jest Oszpicin”.

Czterogodzinne zajęcia miały formę interaktywną, opierały się na kartach pracy z podziałem młodzieży na grupy, co pozytywnie wpłynęło na zaangażowanie się uczniów, rozwój ich kreatywności, umiejętność współpracy, obserwacji i wyszukiwania informacji wśród muzealnych eksponatów. Udział w projekcie przybliżył gimnazjalistom historię i dziedzictwo przedwojennego Oświęcimia -  miasta, w którym pokojowo współegzystowały dwie kultury: żydowska i katolicka.

Z kolei wizyta w synagodze, jedynej zachowanej świątyni w Oświęcimiu, była nie tylko lekcją historii o narodzie żydowskim, ale również pozwoliła uczniom zrozumieć znaczenie słowa „tolerancja”.

Zajęcia zakończyły się przedstawieniem wyników pracy poszczególnych grup, a ich podsumowaniem był teleturniej wiedzy, w którym nasza młodzież wykazała się wysokim poziomem wiedzy i intelektu.

Opiekun projektu: A.L.