Projekt „Kręci mnie bezpieczeństwo cały rok szkolny”. Międzynarodowy Dzień Dzieci Zaginionych.

Projekt „Kręci mnie bezpieczeństwo cały rok szkolny”

Międzynarodowy Dzień Dzieci Zaginionych

W dniu 25 maja tego roku w naszej placówce po raz pierwszy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dzieci Zaginionych. Na całym świecie jest to dzień szczególny, poświęcony pamięci zaginionych dzieci oraz solidarności z ich rodzinami.

Dlaczego akurat 25 maja?

W dniu 25 maja 1979 roku na Dolnym Manhattanie w dzielnicy Soho w Nowym Yorku zaginął 6-letni Etan Kalil Patz. Chłopiec tego dnia po raz pierwszy miał sam dotrzeć do szkoły. Nie pojawił się w niej już nigdy. Nie dotarł nawet na przystanek, znajdujący się w pobliżu jego mieszkania, z którego odchodził szkolny autobus. Wydawało się, że dosłownie zapadł się pod ziemię. Poszukiwania chłopca poruszyły całą społeczność Stanów Zjednoczonych. Wizerunek Etana był m. in. publikowany w całych Stanach na kartonach z mlekiem. Działania poszukiwawcze za zaginionym chłopcem były prowadzone na skalę międzynarodową. Nigdy go nie znaleziono.

W klasach pierwszych, drugich i trzecich szkoły podstawowej nauczyciele przeprowadzili zajęcia, których celem było przekazanie informacji, co powinno wiedzieć dziecko, gdy się zagubi. Czy zna swoje imię i nazwisko, nazwisko i imiona rodziców, swój adres zamieszkania, czy zna numer telefonu rodzica oraz numer telefonu alarmowego.

Dzieci dowiedziały się, co mają zrobić, gdy zorientują się, że się zgubiły:

·         mają zostać w miejscu, w którym po raz ostatni widziały rodziców,

·         należy podejść do osoby, która nie jest anonimowa (np. w mundurze) – policjanta, strażaka, żołnierza, ochraniarza, kasjerki, sprzedawcy – i powiedzieć, że się zgubiło.

W klasach dyskutowano o niebezpiecznych sytuacjach i jak ich unikać:

·         w miejscach zatłoczonych należy trzymać rodzica za rękę,

·         nie należy oddalać się od rodziców, zwłaszcza w nieznanym miejscu,

·         trzeba krzyczeć, jeśli ktoś próbuje zrobić krzywdę lub zaczepia,

·         nie wolno przyjmować od nieznajomych żadnych podarunków (cukierków, zabawek),

·         nie wolno opowiadać obcym o sobie i swojej rodzinie,

·         należy opowiedzieć rodzicom, gdy ktoś obcy zaczepia na placu zabaw, podwórku, przy szkole, itp.,

·         zapamiętać adres zamieszkania, a w miarę możliwości numer telefonu do jednego rodzica,

·         zapamiętać numer telefonu alarmowego,

·         nie wychodzić z domu bez pozwolenia osoby dorosłej,

·         nie wpuszczać nieznajomych do domu,

·         nie iść z osobą nieznaną do jej domu, ani w żadne miejsce,

·         nie iść do koleżanki lub kolegi bez pozwolenia rodziców.

Na zakończenie zajęć wychowawczych dzieci otrzymały papierowe labirynty i odszukiwały najkrótszą drogę powrotną.

Krystyna Szwajca