ROZTOCZE

W bieżącym roku szkolnym grupa naszych uczniów - turystów z klubów "Świstak" i "Halny" wybrała się na zwiedzanie Roztocza i najważniejszych miast regionu.

W pierwszym dniu w drodze do Zamościa zatrzymaliśmy się w Chęcinach oraz w Kielcach. W Chęcinach w Centrum Nauki Leonarda da Vinci każdy empirycznie mógł dowiedzieć się jak funkcjonuje ciało człowieka i obserwować na własnym przykładzie podstawowe czynności życiowe. Niemniej ciekawa była wizyta w interaktywnym Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach. Celem tej wystawy jest popularyzacja nauki poprzez zabawę i eksperymentowanie. Warsztaty   " Z ołówka żarówka" oraz film " Narodziny energii" pomogły każdemu w lepszym rozumieniu otaczającego świata i zjawisk energetycznych.

Wieczorem spędziliśmy aktywnie czas grając w koszykówkę i smażąc kiełbaski na ognisku.

Następne dwa dni przemierzaliśmy Roztocze, zachwycając się cudami natury w rezerwatach przyrodniczych : "Bukowa Góra", "Szumy nad Szumem", "Szumy nad Tanwią" i "Czartowe Pole " na rzece Sopot. Podziwialiśmy też przepiękne, wiekowe dęby w Górecku Kościelnym oraz zabytkowe kościoły, cerkwie i bóżnice, charakterystyczne dla wielokulturowości tego regionu. Największe wrażenie zrobiła na nas XVI-wieczna cerkiew i dzwonnica w miejscowości Radruż, oddalona zaledwie 400 m od granicy z Ukrainą.

Do spotkania z najnowszą, tragiczną historią z II wojny światowej doszło w Bełżcu, gdzie obecnie znajduje się Muzeum-Miejsce Pamięci o pomordowanych tam więźniach. Odwiedziliśmy też Sochy - wieś całkowicie zgładzoną podczas okupacji za pomoc partyzantom. Te wstrząsające miejsca zwiedzaliśmy w zadumie, z mocnym przekonaniem, że tak nieludzka historia nigdy nie powinna się wydarzyć.

I w końcu po miastach Zwierzyniec i Szczebrzeszyn przyszedł czas na zwiedzanie przepięknego Zamościa - perły renesansu. Chętni na wieczornym spacerze zobaczyli Stare Miasto pięknie podświetlone. A za dnia mogliśmy się zachwycać zabytkami skupionymi wokół Rynku Wielkiego: ratuszem, ormiańskimi kamieniczkami, wałami obronnymi oraz kościołami i budynkami sakralnymi.

Zwiedzaniem Zamościa - miasta wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury Unesco zakończyliśmy nasza wycieczkę , pełni nowych wrażeń i absolutnie przekonani, że " piękna nasza Polska cała..."