Spotkanie dzieci z klasy I a z podróżnikiem - Panem Błażejem Jaszczurowskim.

Spotkanie dzieci z klasy I a

z podróżnikiem - Panem Błażejem Jaszczurowskim

W dniu 19 lutego 2019 r. uczniowie klasy I a mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z fascynującym człowiekiem – Panem Błażejem Jaszczurowskim –  matematykiem w jednej z bielskich szkół podstawowych, podróżnikiem, wolontariuszem  i „misjonarzem w cywilu”, którego życiową misją jest pomoc mieszkańcom Kenii. Organizuje On pomoc dla tamtejszej ludności poprzez zbiórki pieniędzy, dzięki którym udaje się później kupić żywność, materace, koce czy słodycze dla dzieci. Często nazywany jest także „misyjnym tatą”, gdyż w Kenii adopotował 3 dzieci – Baracka, Alexa i Briana, których stara się jak najczęściej odwiedzać.

W trakcie prelekcji dzieci zobaczyły (na zdjęciach), jak w Kenii wyglądają szkoły oraz ośrodki dla dzieci niepełnosprawnych i jakie zasady w nich panują.  Dowiedziały się także jak nazywa się lokalna potrawa – githeri (mieszanka kukurydzy i roślin strączkowych, głównie fasoli) i w jaki sposób obchodzone są kenijskie urodziny.

Poznały smutne fakty z kenijskiego życia. Uzmysłowiły sobie, że kenijskie dzieci nie mają stałego dostępu do wody, jedzenia, a nawet obuwia. Wiele z nich musi chodzić na bosaka przez co narażone są na pogryzienie przez najmniejszą pchłę świata (pchłę piaskową) – pasożyta, który wywołuje groźną chorobę zwaną tungozą.

Spotkanie z p. Błażejem opierało się nie tylko na pokazaniu dzieciom, jak ciężkie warunki życiowe panują w Kenii. Uczniowie klasy I a mieli także okazję zobaczyć piękne zdjęcia przedstawiające świat fauny i flory tego afrykańskiego kraju.

Dziękujemy Panu Błażejowi za podzielenie się z dziećmi swoją pasją, doświadczeniem z pracy wolontariusza oraz sposobami organizowania pomocy, a także za drobne upominki, które sprawiły wszystkim mnóstwo radości.

Dziękujemy także Panu Adrianowi Bezwińskiemu, który podsunął pomysł na spotkanie
z p. Błażejem Jaszczurowskim i dzięki któremu spotkanie to doszło do skutku.

Małgorzata Paw
Katarzyna Puchała