ŚWIETLICA WYSTAWIA "MARZANNĘ"

Wraz z nadejściem wiosny dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 1 w Kętach przygotowały przedstawienie teatralne pt. "Marzanna". Spektakl opowiadał o starym, ludowym zwyczaju żegnania zimy. W sztuce przedstawiono spór Młodzieńców z Pannami na temat pochodzenia obrzędu witania wiosny. Puentą inscenizacji był wykład Uczonego, wyjaśniający tradycje sporządzenia kukły Marzanny ze słomy, obnoszenia jej po wsi, a następnie podpalenia jej i topienia w stawie lub w rzece. Zwyczaj miał na celu nie tylko przywołanie wiosny lecz co ważniejsze zapewnienie urodzajnych plonów w bieżącym roku.
Po raz kolejny teatr stał się zachętą do aktywności twórczej i wspaniałą zabawą dla dzieci. Okazało się, że w humorystyczny i ciekawy sposób można propagować polskie tradycje ludowe.
Dziękujemy młodym aktorom za zaangażowanie i zapał, a przede wszystkim za wprowadzenie nas w radosny, wiosenny nastrój. Gratulujemy wspaniałej gry aktorskiej!

W przedstawieniu wzięli udział:
Młodzieńcy: Antoni Szłapa, Jakub Nycz, Dominik Bogunia, Nikodem Janik
Panny: Karolina Wójciak, Martyna Szłapa, Martyna Zając, Tatiana Łęcka, Nikola Mieszczak, Hanna Klimczyńska, Karolina Wojewodzic, Weronika Wojewodzic
Marzanna I: Pola Handzlik
Marzanna II: Brygida Ślęczka