W OPARACH GROTESKI I ABSURDU

We wtorek 18 października klasy IIIB i IIIC gimnazjum wraz z opiekunami miały okazję zobaczyć niepowtarzalną grę wybitnych aktorów bielskiej sceny teatralnej.

Spektakl pt. „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, który miał premierę 16 września 2016 roku, wyreżyserował Paweł Ainger. Scenografia spektaklu została przygotowana przez Pavla Hubička. Muzyka do spektaklu opracowana przez Piotra Klimka była bardzo urozmaicona. O ruch sceniczny zadbała Karolina Garbacik. Aktorzy: Maria Byrska, Magdalena Obidowska, Dagmara Włoszek, Władysław Aniszewski, Konrad Ignatowski, Eugeniusz Jachym, Włodzimierz Pohl, Ziemowit Ptaszkowski, Radosław Sadowski świetnie wczuli się w swoje role.

„Teatrzyk Zielona Gęś” to miniatury dramatyczne Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, w których obecny jest groteskowy dowcip oraz absurdalne poczucie humoru. „Banialuka” kojarzy się wszystkim z teatrem marionetek dla dzieci, lecz spektakl „Zielona Gęś” pokazał, że to także teatr dla dojrzałych odbiorców. Podczas przedstawienia, obok aktorów, można było zobaczyć wykonane z niezwykłą dbałością o szczegóły lalki. Przedstawiały one postacie wykreowane przez Gałczyńskiego: Hermenegildę Kociubińską, Psa Fafika, Osiołka Porfiriona, Piekielnego Piotrusia, Alojzego Gżegżółkę i Profesora Bączyńskiego. Ważną rolę odgrywał również „Chór Polaków”. Były to głosy przeciwników „Zielonej Gęsi”.

Spektakl bardzo mi się podobał. Obserwując aktorów, podziwiałam ich grę na scenie i kunszt aktorski. Mimo że „Teatrzyk Zielona Gęś” stanowił  krzywe zwierciadło rzeczywistości, to jego celem było motywowanie Polaków do działania i odbudowy kraju, kształtowanie u czytelników dobrych postaw. Jak zobaczyliśmy na deskach bielskiego teatru,  w znakomity sposób robi to również dziś, w czasach nam współczesnych.

Agnieszka Wadoń