WITAMINOWE PRZERWY

Od 13.03.2017r. przystąpiliśmy do realizacji pilotażowego projektu pt. „Witaminowe przerwy”. Zadanie to zostało podyktowane chęcią uatrakcyjnienia wybranych przerw. Chcemy, aby dzieci aktywnie i twórczo spędzały ten czas, poznając siebie i innych. Nasze działania obejmują długą przerwę o 12:15 w poniedziałki i wtorki. W pierwotnym zamiarze poniedziałkowe przerwy zostały przeznaczone dla dzieci z klas młodszych I-III szkoły podstawowej, a wtorkowedla uczniów kl. IV – VI szkoły podstawowej
i gimnazjum. Jednak, jak pokazuje praktyka, zainteresowane i chętne do zabawy dzieciaki przychodzą na obie przerwy.

Mimo iż „Witaminowe przerwy” są organizowane w naszej szkole od niedawna, powoli zyskały stałych bywalców. Początkowo nie przychodziło wiele dzieci. Oswajały się, obserwowały, a z czasem zaczęło ich być coraz więcej. Na początku nie wiedzieliśmy, czy pomysł się spodoba. Ciekawość i chęć zabawy wzięła jednak górę. Niewielka grupka kilku aktywnych osób szybko przekazała informacje dalej. Obecnie w „Witaminowych przerwach” bierze udział od 30-50 osób. Również nasze obawy dotyczące dyscypliny na zajęciach okazały się niepotrzebne. Uczniowie oprócz tego, że się dobrze bawią, to również pomagają: przynoszą, sprzątają i układają sprzęty. Przy okazji uczą się wielu rzeczy takich jak np. odpowiedzialność.

W przyszłości planujemy nadal kontynuować „Witaminowe przerwy” i organizować je każdego dnia, a w miarę możliwości i na każdej długiej przerwie. W najbliższym czasie, jeśli tylko pogoda pozwoli, a warunki będą sprzyjające, planujemy wyjść na zewnątrz przed szkołę i tam aktywnie i twórczo spędzać ten czas.

I.M.