WYCIECZKA KLASY 1a i 1b DO CHLEBOWEJ CHATY

24 maja 2017 r. uczniowie klasy 1a i 1b wybrali się do Chlebowej Chaty w Górkach Małych. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w zajęciach zorganizowanych przez prowadzących. W programie znalazło się m.in.: zapoznanie z podstawowymi zbożami i ich zastosowaniem, oglądanie maszyn dawniej wykorzystywanych przy uprawie i obróbce ziarna, omawianie procesu powstawania masła i twarogu oraz sprzętów do tego wykorzystywanych, omawianie pozyskiwania miodu, pokaz sprzętu pasiecznego i ciekawostki z życia pszczół. Zaproponowano nam także: młócenie cepami, mielenie zboża na żarnach, oddzielanie śmietany od mleka, ubijanie masła. Niewątpliwie największą atrakcją było samodzielne uformowanie i upieczenie, a następnie degustacja własnego placka chlebowego zwanego podpłomykiem. Możliwość praktycznego wykonywania wielu produktów w sposób tradycyjny bardzo się dzieciom podobała. Była to doskonała lekcja dla wszystkich uczestników.

Uczniowie 1a i 1b polecają to miejsce wszystkim tym, którzy lubią podróże w czasie i chcą się znaleźć na wsi kilkadziesiąt lat wstecz.

A jak smakują samodzielnie przygotowane podpłomyki? Miny pałaszujących dzieci, na załączonych zdjęciach mówią same za siebie.

Anna Piskorek , Lidia Ćwiertnia, Elżbieta Szczepańska