Z TABLICĄ INTERAKTYWNĄ "ZA PAN BRAT"

Od września tego roku szkolnego klasa 3b ma możliwość korzystania podczas zajęć, w sali nr 19, z tablicy interaktywnej. Okazało się, że lekcje mogą być jeszcze ciekawsze!

Tablica interaktywna to ekran dotykowy, który działa w połączeniu z komputerem oraz projektorem. Do prawidłowego działania tablicy koniecznie jest zainstalowanie specjalnego oprogramowania, które najczęściej dołączane jest do tablicy, można je również zdobyć za pośrednictwem wydawnictw, które oprócz tradycyjnych podręczników oferują również rozwiązania multimedialne. Urządzenie to jest dużym ekranem projekcyjnym, z którego obraz jest widoczny dla wszystkich uczniów w klasie. Powierzchnia tablicy jest czuła na dotyk dzięki temu osoba stojąca przy tablicy ma możliwość obsługiwana komputera, uruchomiana dowolnych programów. Wygląda to tak jak byśmy pracowali na bardzo dużym tablecie. Dodatkowo pozwala, tak jak w przypadku tradycyjnych tablic, na pisanie, rysowanie.

Wyjątkową właściwością tablic interaktywnych jest możliwość przygotowania dla uczniów ćwiczeń interaktywnych. Pozwalają one uczniom wchodzić w interakcje z wyświetlanym na powierzchni tablicy materiałem poprzez przesuwanie liter, cyfr, słów, obrazów i tym podobnych za pomocą swoich rąk. Można uruchomić dowolny program multimedialny, przesuwać zdjęcia, włączać dźwięki i filmy oraz w pełni kontrolować dowolną aplikację. Można także pisać i rysować kolorowymi pisakami, nanosić notatki na dowolny obraz, korzystać z bogatej bazy rysunków zawartych w oprogramowaniu tablicy

Bardzo dobrym narzędziem edukacyjnym jest połączenie z Internetem. Dzięki temu tak naprawdę zaczynają się plusy tablicy, bo umożliwia to korzystanie z różnych portali edukacyjnych, które publikują materiały ze wszystkich dziedzin nauki.

W trakcie mijającego semestru codziennie mieliśmy okazje korzystania z tablicy. Podczas edukacji polonistycznej i matematycznej wyświetlane były podręczniki i ćwiczenia pomocne do realizacji materiału. Ponadto korzystaliśmy z ćwiczeń on-line z zakresu ortografii, czytania ze zrozumieniem czy tabliczki mnożenia. W trakcie edukacji przyrodniczej oglądaliśmy ciekawe zdjęcia i prezentacje. Podczas muzyki bawiliśmy się w karaoke i korzystaliśmy z YouTube. Korzystaliśmy z większości multimediów, które oferuje tablica interaktywna: ćwiczeń interaktywnych, wyświetlania zdjęć, animacji oraz filmu, ciekawych programów edukacyjnych, encyklopedii lub słowników multimedialnych.

Dzięki tablicy treści przekazywane były w interesujący wielozmysłowy sposób, dostosowany do potrzeb i możliwości uczniów. Łatwiej było zapamiętać i zrozumieć prezentowany materiał, zwiększyła się motywacja i zaangażowanie uczniów na lekcji. Co najważniejsze – lekcje stały się ciekawsze i dynamiczniejsze.

To były naprawdę ciekawe zajęcia!

Dziękujemy za tablicę!

Anna Piskorek