ZIELONY OGRÓDEK W KLASIE I D

Marzec to czas, kiedy wszyscy z niecierpliwością oczekują nadejścia wiosny.

Uczniowie klasy I d, pragnąc wyjść jej naprzeciw, założyli w sali własną  hodowlę roślin. Najpierw dzieci przygotowały warsztat pracy potrzebny do założenia zielonego ogródka, m.in. nasionka, ziemię, narzędzia ogrodnicze oraz skrzynki. Później rozmawialiśmy na temat etapów wzrostu roślin, warunków niezbędnych do ich rozwoju oraz zasad prawidłowej pielęgnacji.  Wiedząc już czego rośliny potrzebują do życia, przystąpiliśmy do pracy. Zasialiśmy nasionka: maciejki, astra chińskiego, zatrwianu wrębnego, pozłotki, lawendy, aksamitki wzniesionej, cynii daliowej, powoju pnącego, rzeżuchy, fasoli i owsu. Pozostało nam teraz uważnie obserwować wzrost roślin oraz dbać o ich rozwój. Oczywiście pamiętamy o podlewaniu! Mamy nadzieję, że nasza hodowla wkrótce zrobi się kolorowa.

Osobiste zaangażowanie dzieci pozwala im łatwiej zrozumieć prawa przyrody i potrzebę jej ochrony. Przyroda jest sprzymierzeńcem rozwoju dziecka, tak więc warto w nią inwestować.

Joanna Kołodziejczyk