„Jedynka” w muzeum – uczniowie odkrywają tajemnicę pisma

W dniu 16.03.2017r. klasa 1a szkoły podstawowej oraz uczniowie z klasy 2A gimnazjum  wybrali się do kęckiego muzeum, by poznać historię i niezwykłe tajemnice pisma. Początkiem fascynującej przygody była prezentacja multimedialna podczas której nasi wychowankowie prześledzili historię pisma od czasów skalnych malowideł do epoki druku. Poznali również różne materiały pisarskie. Żywo reagowali zarówno na prezentowane obrazy jak i opowieść prowadzącej warsztaty. Ich komentarze szczerze nas rozbawiły a u prelegentki wzbudziły podziw... a czasem wręcz zdumienie J. Zdobytą wiedzę przyszło im wkrótce sprawdzić w praktyce. W ruch poszły gliniane tabliczki, gęsie pióra a na stołach pojawiły się glinka, wosk i atramenty w różnych kolorach. Rozpoczęła się zabawa w Egipcjan i za pomocą hieroglifów nasi uczniowie mozolnie wypisywali swoje imiona. Uzbrojeni w kliny z wielkim zaangażowaniem, niczym mali Sumerowie, na glinianych tabliczkach odciskali tajemnicze znaki. Dalszą część wypełniła im zabawa w skrybów. W ruch poszły gęsie pióra nurzane w atramencie, który na kartach przybierał kształt liter. Były dyskusje o papirusie, o kipu czyli węzełkowym piśmie Inków. Padały pytania czym jest pergamin i czym różni się kalka od halki? Bawili się i  uczyli zarazem przez „bite” dwie godziny. Efektem zajęć oprócz wiedzy były dumnie dzierżone w dłoniach prace naszych małych skrybów. Dzięki uprzejmości pracowników Muzeum w Kętach mogliśmy jeszcze przejrzeć jego stałą ekspozycję muzealną. Pożegnawszy się z muzealnikami, którym na pamiątkę pozostawiliśmy „upstrzone” atramentem stoły, pełni wiedzy i w wyśmienitych nastrojach wróciliśmy do szkoły. Zapraszamy na krótką fotorelację z muzealnej eskapady naszych pierwszaków.

R.T.