„Krew – najcenniejszy prezent jaki można komuś podarować”

Nie ma w życiu człowieka nic wspanialszego, niż kiedy jeden człowiek pomaga drugiemu, a szczególnie, gdy własną krwią ratuje mu zdrowie  i życie.

W dniu 14 grudnia 2016r.  w naszej szkole odbył się apel poświęcony krwiodawstwu pod hasłem „Twoja krew – moje życie”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas gimnazjum.  Młodzież poznała zasady funkcjonowania systemu krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz procedury oddawania krwi, poczynając od wstępnej kwalifikacji  dawcy, następnie krok po kroku z całą drogą, jaką każdy dawca musi przebyć, aby jego krew dotarła do chorego. W czasie apelu uczniowie obejrzeli filmy promujące krwiodawstwo oraz zapoznali się z systemem gromadzenia  i dystrybucji tego bezcennego leku w Polsce. Nasi prelegenci krótko przedstawili historię Polskiego Czerwonego Krzyża, który to od ponad 50 lat zajmuje się organizacją i propagowaniem honorowego krwiodawstwa. Ukazali także jak ważne jest niesienie bezinteresownej pomocy drugiemu człowiekowi oraz jakie znaczenie ma krew w ratowaniu życia  i zdrowia ludzkiego, bo tylko w Polsce  w ciągu roku konieczne jest przeprowadzenie około miliona transfuzji, dlatego oddając krew ratujemy zagrożone życie.

Na całym świecie krwiodawcy oddawali i oddają krew, by ratować życie innych. Uczniowie podziękowali  wszystkim dawcom w imieniu milionów ludzi ocalonych dzięki darowi krwi, wspaniałemu prezentowi człowieka dla człowieka. Okazali wdzięczność za ich piękny i humanitarny czyn, który pokazuje, że życie innych nie ulegnie przerwaniu.

Wszyscy uczestnicy otrzymali opracowaną przez Samorząd Uczniowski ulotkę poświęconą promowaniu krwiodawstwa a także… naklejkę, którą dumnie nosili na piersi. Chcemy w ten sposób pokazać, że słowa „krew ratuje życie” to nie tylko pusty slogan, ale realna pomoc i motywacja dla innych osób, by dzieliły się nią jak najczęściej.

Niech nam wszystkim przyświeca w życiu motto:

„Twoja krew – moje życie.

“Podziel się, bo krwi nie da się wyprodukować”.

R.T.