„Są biegi, których wyniki to sprawa marginalna, a każdy uczestnik zostaje zwycięzcą”

„Są biegi, których wyniki to sprawa marginalna, a każdy uczestnik zostaje zwycięzcą” – nasi uczniowie w VI edycji Biegu Integracyjnego w ramach XVIII edycji Tygodnia Osób Niepełnosprawnych

2 czerwca 2017r. uczniowie naszej szkoły wystartowali po raz kolejny w Biegu Integracyjnym zorganizowanym przez Stowarzyszenie „Nie Widzę Przeszkód” w ramach XVIII edycji Tygodnia Osób Niepełnosprawnych „Kocham Kraków z Wzajemnością”.

Celem biegu była integracja środowiska  osób niepełnosprawnych z lokalną społecznością                      a także popularyzacja biegania jako stylu życia, najłatwiejszej formy ruchu czy po prostu wspólna zabawa osób zdrowych oraz tych z niepełnosprawnością. Nasza ekipa wczesnym rankiem wyruszyła do królewskiego Krakowa. Po przybyciu na miejsce nasi wspaniali zawodnicy ładowali akumulatory na wawelskim wzgórzu, po którym przechadzali się wraz z opiekunami. Krótki postój w cieniu dzwonu Zygmunta i regeneracyjny posiłek poprawił nam nastroje  a nasi zawodnicy ruszyli w drogę na stadion. Udało się jeszcze przysiąść nad brzegiem Wisły i odwiedzić „wawelskiego smoka”. Sama impreza zachwyciła. Bardzo dobra organizacja i zaplecze ale przede wszystkim niesamowita atmosfera. Po uroczystym powitaniu ekip i części oficjalnej dzieciaki przystąpiły do rozgrzewki, po której rozpoczęły się zawody. Zawody szczególne, bo na bieżni stanęły osoby niewidome, zawodnicy na wózkach a także świetnie wytrenowani lekkoatleci. Wszyscy uczestnicy przebiegli honorowe okrążenie. Widok biegnących ramię w ramię uczestników sprawiał, że oczy stały się wilgotne a serce przepełniało wzruszenie. Wreszcie rozpoczęły się zawody i uczestnicy podzieleni na grupy startowali w biegach na 300m, 300m sprinterów i bieg zasadniczy kobiet na dystansie 600m. Nim przedstawię osiągnięcia naszych zawodników podzielę się taką refleksją… Bieg niewidomych sportowców w asyście opiekunów i dodam, iż to ociemniali zawodnicy nadawali tempo opiekunom. Przyznam, że z podziwem i osłupieniem patrzyłem na ich wyczyny. Gdybym napisał, że byłbym w stanie dotrzymać im kroku, to minąłbym się z prawdą.

Miejsca, wyniki i medale nie były najważniejszym celem naszego wyjazdu, bo przecież chodziło o coś znacznie więcej. Chodziło o to, by wspólnie spędzić czas, by udowodnić, że można, że warto a nawet trzeba przełamywać swoje ograniczenia. To nasi uczniowie udowodnili. Zachowali się wspaniale i nie było cienia „złej krwi” w tej rywalizacji. Była dobra zabawa, w czasie której na niepełnosprawności i ograniczenia nikt nie zwracał uwagi, bo ich nie było. Była za to wspaniała atmosfera, uściski dłoni, radość i wzruszenie.

Szkołę reprezentowali: Angelika Pasternak, Michał Grygierczyk, Kamil Majkut, Szymon Moroń, Wojciech Nikiel, Konrad Rybak, Natalia Adamus, Filip Rusinek, Arkadiusz Walusiak, Mikołaj Wójcicki, Kamila Nieckula, Bartosz Kasperek i Piotr Papież.

Nasi zawodnicy odnieśli spory sukces. W biegu na 300m I miejsce zajęli Angelika Pasternak i Filip Rusinek. Sprinterski bieg na tym dystansie na II miejscu ukończył Michał Grygierczyk. W swojej kategorii na „pudło” załapała się również Kamila Nieckula, zdobywając III miejsce. Ale nie o wynik tu tylko chodziło. Wszyscy nasi uczniowie jak i wszyscy uczestnicy tego sportowego wydarzenia okazali się zwycięzcami. Opiekunowie również wzięli udział w zawodach, a byli nimi: Anna Handzlik, Dorota Katańska i Radosław Talar. Po ceremonii uhonorowania medalistów wszyscy uczestnicy wzięli udział w losowaniu nagród i po pamiątkowym zdjęciu wróciliśmy do szkoły. Z całą pewnością nasza szkoła będzie występować w tego typu zawodach, bo integracja osób niepełnosprawnych to nie okazjonalne eventy… To coś, co dzieje się w naszej szkole każdego dnia, na każdej lekcji, na każdej przerwie.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Warto!

R.T. 


 













































Script logo