"GŁÓD NA ŚWIECIE - O POMOCY HUMANITARNEJ DLA POTRZEBUJĄCYCH" - SPOTKANIE Z P. BERIS GWYNNE

W poniedziałek 8 maja br. gościliśmy w naszej szkole panią Beris Gwynne, która od wielu lat zajmuje się  rozwojem międzynarodowym i pracą humanitarną. Nasz Gość, długoletni przedstawiciel jednej z największych międzynarodowych organizacji pozarządowych /World Vision International/, obecnie kontynuuje współpracę  z partnerami z ONZ w sektorze prywatnym.

Pani Gwynne zapoznała uczniów klas gimnazjalnych z największymi problemami, przed którymi dziś staje świat. Zachęciła zgromadzonych, aby byli świadomi wpływu głównych trendów na środowisko -  wyczerpujące się źródła naturalne oraz zwiększającą się przepaść między bogatymi a biednymi. Zwróciła też uwagę na zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi, takie jak głód i susza, które dotykają milionów ludzi.

Przyporządkowanie uczniom numerów od 1 do 5 pomogło im zrozumieć, że 20% ludzi na świecie zużywa   80% zasobów naturalnych, a bardzo mała liczba ludzi bogatych ma więcej pieniędzy niż połowa populacji świata. Między 20% a 40% populacji nie ma dostępu do wody i pożywienia, a nawet do przyzwoitej toalety.

Pani zachęcała uczniów do refleksji - jakiego świata chcą dla siebie i swoich rodzin.
Połowa populacji to ludzie młodzi (poniżej 35 roku życia), którzy mają wpływ na losy świata i nie powinni powtarzać błędów przeszłych pokoleń.

Teraz i w przyszłości, w pracy zawodowej lub dla organizacji zajmujących się różnymi dziedzinami rozwoju i pomocy humanitarnej, każdy ma do odegrania jakąś rolę - powiedziała. Wyzwania są wielkie, ale dzisiaj ludzie mają możliwości większe niż kiedykolwiek dla osiągnięcia tego, co wydaje się niemożliwe.

Nasza szkoła, wspierająca działania wolontariackie, podejmuje współpracę z misjami w projekcie  "Adopcja na odległość".

Bogusława Kała