4b,c,d i … KRÓL MACIUŚ I W BANIALUCE

Maciuś po śmierci swego ojca, króla, chcąc nie chcąc dziedziczy koronę. Ponieważ jest dzieckiem, sąsiednie państwa szybko wypowiadają mu wojnę, spodziewając się łatwego zwycięstwa. Maciuś wojnę wygrywa, ale nie spoczywa na laurach. Zostaje władcą reformatorem. Uczy się rządzić mądrze i sprawiedliwie, zawiera przyjaźń z czarnoskórym królem ludożerców Bum- Drumem, a wreszcie wpada na pomysł, żeby dać dzieciom pełnię praw i stworzyć dziecięcy sejm. Reformy Maciusia budzą sprzeciw innych monarchów i wybucha kolejna wojna. Król zostaje podstępnie pokonany, pojmany i skazany na wygnanie.
Wzruszająca, wspaniała powieść, obowiązkowa lektura kolejnych pokoleń młodych czytelników

Tyle informacji z jednej z  recenzji o książce. Klasie 4b, 4 c oraz 4d wraz z wychowawczyniami, udało się zobaczyć spektakl Król Maciuś Pierwszy w Teatrze Banialuka im. Jerzego Zitzmana w Bielsku Białej. My, 4d, pojechaliśmy pociągiem z Kęt do Bielska Białej i tak rozpoczęła się nasza pierwsza klasowa wycieczka. Teatr Banialuka był naszym celem. Tam, usiedliśmy na widowni wśród wielu innych uczniów. Kiedy zabrzmiał pierwszy dzwonek, szmery  ucichły, a my wszyscy poczuliśmy moc  i magię, jaką daje tylko teatr. Światło i dźwięk, scenografia (były i dymy drażniące nasze gardła), muzyka przenikająca do kości, i kapitalnie zagrane role aktorów, przeniosły nas w magiczną podróż wraz z głównym bohaterem widowiska Królem Maciusiem Pierwszym.
Byliśmy zachwyceni spektaklem, a ponieważ na lekcji języka polskiego omówiliśmy główne motywy książki Janusza Korczaka, symbole i przesłanie spektaklu były dla nas łatwiejsze do rozszyfrowania.

Oby więcej takich wycieczek! A dlaczego? Odpowiedź znajdziecie w ciekawym artykule pt.: „Dzień pełen atrakcji (...)”, albowiem i my 4d, tam byliśmy i przez  Bielsko i Białą, ciekawym szlakiem  za panem Radosławem T. i panem od geografii  Markiem M. … dzielnie podążaliśmy:) Było super:)

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wyprawy czwartaków do Teatru Banialuka w Bielsku- Białej.

i wychowawczyni klasy 4d