ACH, TA „JEDYNKA” ZNOWU GRA W KULKI! A DOKŁADNIE W BOCCE

Aż trudno uwierzyć, że ta specyficzna gra będąca „połączeniem kręgli i bilardu”, wymagająca niezwykłej precyzji i skupienia, to drugi pod względem popularności sport rekreacyjny na świecie. Szalenie popularny w Ameryce Południowej i Północnej, a także przebojem zdobywający Europę. Kto pierwszy grał w kulki? Oto toczą się spory, a niektórzy lokują powstanie tej dyscypliny sportu w epoce kamienia łupanego. Inni szukają korzeni bocce u Starożytnych Greków i Rzymian. Faktem jednak jest, że była popularna wśród rzymskich legionistów do tego stopnia, iż znacząco obniżała sprawność legionów, bo przez długie godziny zajmowała dzielnych wojaków miotaniem kamiennych kulek. Tyle historii.

21 września 2017r. rankiem reprezentanci naszej szkoły wyruszyli na VI Regionalny Turniej w Bocce Olimpiad Specjalnych w Strumieniu. Zadziwił nas rozmach i perfekcyjna organizacja imprezy. Trzy pełnowymiarowe tory do bocce, a trzeba wiedzieć, iż boisko ma wymiary około 25 x 5 m! Oczywiście nasi sportowcy używali licencjonowanego sprzętu, a pasjonujące rozgrywki nadzorowali sędziowie. To bardzo wymagająca gra a już samo opanowanie zasad nie jest prostą sztuką, o czym zaświadcza autor, który uzupełniał swoją wiedzę o jej regułach u swoich podopiecznych. Gra wymaga skupienia, planowania, strategii, dyscypliny i nie sądziłem, że „granie w kulki” może być aż tak skomplikowane. Siedmioro naszych zawodników wzięło udział w rywalizacji wraz z 73 uczestnikami z 12 różnych ośrodków regionu. Mecze były pasjonujące i pochłonęły naszych olimpijczyków bez reszty. Każdy z nich rozegrał zacięte spotkanie a rezultaty rywalizacji okazały się więcej niż zadowalające. Na podsumowanie wyników przyjdzie czas, ale warto wspomnieć o oprawie. Rozpoczęcie zawodów to uroczyste podniesienie sztandaru olimpiad specjalnych, przemówienia zaproszonych gości i przysięga, którą złożyli wszyscy uczestnicy. Po raz kolejny wybrzmiały słowa:

„Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć, niech będę dzielny w swym wysiłku”.

Trudno opisać wzruszenie i siłę dobrych emocji, które wypełniały halę w Strumieniu, gdy nasi uczniowie i wszyscy uczestnicy zawodów wypowiadali te słowa. Organizatorzy przygotowali również krótką część artystyczną, która pozwoliła zawodnikom pozbyć się resztek tremy i przystąpić do gry. Cztery godziny wypełniła rywalizacja przebiegająca we wspaniałej atmosferze, bo tak naprawdę walczyli przede wszystkim ze sobą, przełamując własne ograniczenia i słabości. Ukoronowaniem wysiłków naszych wspaniałych uczniów była ceremonia dekoracji. Sukces sportowy, choć nie tylko o niego chodziło, był spektakularny. Wszyscy nasi uczniowie załapali się na „pudło” a dwoje z nich wskoczyło na podium                                 z numerem 1 i okazało się zwycięzcami turnieju w swoich kategoriach.

Oto  miejsca, które zajęli w turnieju:

I miejsce – Angelika Pasternak

I miejsce – Filip Rusinek

II miejsce – Natalia Adamus

II miejsce – Piotr Papież

II miejsce – Kamil Majkut

III miejsce – Dominik Tlałka

III miejsce – Arkadiusz Walusiak

Radości z sukcesu zdawało się nie być końca, ale po takim wysiłku nasi uczniowie tak zwyczajnie… zgłodnieli. Udaliśmy się do przygotowanego przez organizatorów bufetu, gdzie dzieciaki dziarsko spałaszowały ciepły posiłek. Obdarowani pamiątkowymi gadżetami oraz słodyczami, z medalami na szyjach ruszyliśmy do autobusu. Po godzinnej jeździe                          w wyśmienitych nastrojach zameldowaliśmy się w szkole. Pierwsza to moja przygoda z bocce i nie przypuszczałem, że ta dość skomplikowana gra, może sprawić dzieciakom tyle radości. Jeszcze więcej radości sukcesy naszych uczniów sprawiły ich opiekunom, którzy dzielnie im kibicowali, a byli nimi p. Anna Handzlik i p. Radosław Talar.

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji.

R.T.