DZIEŃ KROPKI.

 

 

                        Po raz pierwszy do naszej szkoły trafiła idea Międzynarodowego Dnia Kropki obchodzonego w wielu szkołach na całym świecie.

Posłuchajcie jak to się zaczęło. Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci, Peter H. Reynolds, wydał w 2003 roku książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków, a nawet wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Historia zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak, w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie jest obchodzone już w 168 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność i pomysłowość uczniów, a także zachęcać ich do tworzenia, oraz wzmacniać poczucie własnej wartości.

 

Nasza szkoła została zarejestrowana wśród prawie 700 szkół w całej Polsce. Możecie odszukać tę ”naszą”  kropkę pod numerem 356.

Zwykle obchody Dnia Kropki zaczynają się od przeczytania lub obejrzenia historii małej Vashti. Tak było również w naszej szkole. Vasthi była gościem na języku angielskim, plastyce i godzinach wychowawczych. Historię oglądaliśmy w języku angielskim, lub polskim, w zależności od rodzaju zajęć i stopnia zaawansowania języka. Po rozmowie o tym, co przydarzyło się małej dziewczynce, uczniowie pisali o swoich talentach. Tak powstało nasze szkolne drzewo talentów, które znajduje się na drugim piętrze. Talenty są bardzo różne, tak jak różni są nasi uczniowie. Powstały też kreatywne prace plastyczne z kropką w roli głównej.

 

Finałem była sesja zdjęciowa w fotobudkach przygotowanych przez czwartoklasistów. Każdy mógł poczuć jak to jest „być w kropce”, lub „być kropką nad i”.

Efekty zabawy znajdują się w krótkim filmiku poniżej.

Mam nadzieję, że to niebanalne święto zagości w naszej szkolnej tradycji.

Bardzo dziękuję za wspólną akcję paniom: Jadwidze Ziębie, Agnieszce Waleckiej, Kasi Puchale, Małgosi Paw, Aleksandrze Sroce, Marceli Fabii, Oli Hankus-Grzywie, Dorocie Pawińskiej i Michalinie Wójcik. Dziękuję naszym utalentowanym uczniom za podzielenie się swoim talentem i wspólną zabawę.

                                                                                                                      Agata Płonka

 

 









Script logo