JASEŁKA.

Boże Narodzenie – mimo wszystko, czyli Jasełka w „Jedynce” w grudniowy wieczór 2017 roku.

W tym roku  nasze szkolne jasełka rozpoczęliśmy nastrojową muzyką, która wprowadziła zebranych w świąteczny nastrój. Spotkaliśmy się przy choince, w otoczeniu pięknej dekoracji, żeby wspólnie obejrzeć przedstawienie „ Boże Narodzenie – mimo wszystko”  i przy dźwiękach świątecznych kolęd zamyślić się nad nadchodzącymi świętami. Dostojna choinka i wszystkie elementy scenografii podkreślały, że oto zbliżają się Święta, które wielu z nas kojarzą się niestety również z gorączką zakupów.

Rozpoczęło się tradycyjnie, kiedy Anioł obwieścił zebranym, że „oto nadeszła noc - cudowna

i szczęśliwa, dziś narodził się Boży Syn – na sianku śpi dziecina (...)”.

Kolejni aktorzy – uczniowie „Jedynki” mieli do zagrania role współczesnych młodych ludzi, dla których Boże Narodzenie, to czas kiedy mogą się nareszcie zatrzymać. Scenariusz poprowadził widzów od spotkania zajętych malowaniem paznokci przyjaciółek, poprzez zajętą zakupami rodzinkę, aż do maniaka komputerowego, który dziwi się, że wkoło wszędzie „tylko o Jezusie (…)”. Anioły starały się powstrzymać dość natrętne zakusy diabełka i tak wspólnie dotarliśmy do spotkania z Maryją i Józefem przy stajence betlejemskiej. Chociaż trema, tak właściwa również i  prawdziwym aktorom, potrafiła dać się nam we znaki, mikrofony płatały figle, uśmiech publiczności i ciepłe przyjęcie pomagały naszym aktorom w tej niełatwej pracy na szkolnej scenie.  Regionalne stroje górali  oraz kostiumy św. Mikołaja, elfów, miśka i renifera podobały się nie tylko najmłodszym. Nie zabrakło oczywiście sanek, na których Mikołaj wiózł worek z prezentami i rozdawał słodkie niespodzianki. Występ i taniec Aniołków wprowadził wszystkich  w świąteczny nastrój, a dźwięki kolęd zagrane na instrumentach  przez uczniów szkoły podstawowej i zespołu zapowiedziały, że wszyscy tak naprawdę wyczekujemy pierwszej gwiazdki.

Serdecznie dziękujemy Wszystkim szanownym gościom, którzy kolędowali wraz z nami a byli to Burmistrz Krzysztof Jan Klęczar, I Zastępca Burmistrza Rafał Ficoń, Dyrektor Zakładu Obsługi Szkół i Przedszkoli Samorządowych  Renata Stachura, Prezes Oddziału ZNP w Kętach Grażyna Flasz, Radni Rady Miejskiej w Kętach, przedstawiciele Zarządu Dzielnicy Stare Miasto, Rada Rodziców, emerytowani nauczyciele, dyrekcja naszej szkoły, nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi oraz uczniowie.  Tak  liczny udział w szkolnych Jasełkach potwierdził słowa Pana Burmistrza, który powiedział, „że w „Jedynce” można się czuć jak w jednej wielkiej rodzinie.”

Mamy nadzieję, że świąteczne przesłanie spełni się każdemu tak, jak to pięknie recytowała grupa uczniów – kolędników, którzy składali wszystkim z serc płynące życzenia: „cobyści mieli syćkiego dości, jak na tej gałonzecce łości, cobyście byli zdrowi i weseli jako w niebiosach święci janieli.”

Nauczyciele przygotowujący jasełka „Boże Narodzenie – mimo wszystko” to  Lidia Biernat, Anna Handzlik, Tadeusz Herl, Dorota Katańska, Joanna Kołodziejczyk, Agnieszka Łatanik, Elżbieta Sztefko i  Agata Wróbel-Rejman – reżyser przedstawienia.