JASKINIE, NIETOPERZE, ZAMKI I ŹRÓDŁO MIŁOŚCI CZYLI 4b i 4e NA WYCIECZCE

Zaczęło się trochę nietypowo, ponieważ wycieczka w miejscu startu uległa dłuższemu opóźnieniu.

Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło. Panie szybko zorganizowały integracyjne zabawy ruchowe z wykorzystaniem języka angielskiego. Czas oczekiwania na drugi autokar mijał szybko w miłej atmosferze.

Dalej wszystko poszło jak z płatka, jak gdyby los chciał się nam zrewanżować za mały falstart tego dnia. Pomimo wielu szkolnych wycieczek na trasie, my nie czekaliśmy przy żadnej atrakcji w kolejce, więc szybko nadrobiliśmy stracony czas.

Najpierw największa jaskinia w Polsce. Zobaczyliśmy gdzie ukrywał się Władysław Łokietek , przyszły król Polski. Grota Łokietka oferuje salę rycerską, wielka sypialnie z kamiennym łożem, kominek a nawet zwierzęta domowe, jak na jaskinię przystało są to  nietoperze. Jeden z nich przeleciał nad naszymi głowami budząc wielkie podniecenie z odrobiną strachu. Nietoperzy też wypatrywaliśmy w kolejnej jaskini zwanej ciemną. Nazwa mówi wiele o jej charakterze. Jaskinia nie jest oświetlona, opiekunki dostały świeczki, dzieci radziły sobie świecąc smartfonami i latarkami. Wiele dowiedzieliśmy się o życiu i zwyczajach nietoperzy, zadając wiele pytań naszemu przewodnikowi, który nie omieszkał nas pochwalić za dociekliwość.

Po drodze jeszcze było stanowisko archeologiczne, gdzie żył Neandertalczyk, źródełko miłości, skalna Brama Krakowska i w końcu popędziliśmy na zamek w Pieskowej Skale. Niektórzy zaopatrzyli się wcześniej w kusze i miecze ale nie trzeba go było wcale siłą zdobywać.

Z Ojcowskim Parkiem Narodowym pożegnaliśmy się pod Maczugą Herkulesa, najpiękniejszym jej symbolem, drwiącym jakby odrobinę  z praw grawitacji.

To był niezapomniany dzień dla wszystkich czwartaków i ich opiekunek. Oby kolejne wycieczki były tak udane i przy tak wspaniałej pogodzie.