KĘCCY BOHATEROWIE HISTORII… CZYLI SŁOWO O ŚWIĘCIE KĘCKIEJ „JEDYNKI”

Kęccy bohaterowie historii… czyli słowo o święcie kęckiej „Jedynki”

 21 październik przywitał nas pochmurną pogodą i deszczem, a mimo to panowała wśród nas, na przekór aurze, ciepła i słoneczna atmosfera. W tym dniu bowiem uczniowie i pracownicy Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego nr 1 w Kętach obchodzili święto swojej szkoły. Jego obchody zaczęły się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Grunwaldzkim i pod pomnikiem św. Jana Kantego. Z płyty kęckiego rynku wszyscy uczniowie wraz z opiekunami udali się do kościoła pod wezwaniem św. Małgorzaty i Katarzyny, by wspólnie uczestniczyć w  uroczystej mszy świętej.

Kolejnym punktem była gra terenowa „Opowiem Ci o historii Twojego miasta”. Jej celem było przedstawienie uczniom klas I-III SP w formie zabawy historii naszej okolicy - przekazanie im podstawowych informacji, zachęcenie do dalszych poszukiwań i badań. Wszystkie ciekawostki w formie quizów, zagadek i opowieści przygotowali dla młodszych kolegów i koleżanek gimnazjaliści pod czujnym okiem swoich wychowawców. Wykazali się przy tym wielkim zaangażowaniem, pomysłowością i dociekliwością. Deszczowa, zimna pogoda pokrzyżowała nam nieco szyki i nie mogliśmy dotrzeć do wszystkich ważnych miejsc w Kętach, dlatego część zadań musieliśmy rozwiązywać w szkolnych murach. Zabawa była ważna, ale najważniejsze było to, że uczestnicy zakończyli ją z poczuciem, iż dowiedzieli się czegoś nowego, że zajmowanie się historią, dziedzictwem swojej miejscowości - to ważne                     i ciekawe zajęcie.  

W czasie, gdy gimnazjaliści testowali i poszerzali wiedzę maluchów, uczniowie klas IV – VI SP wraz z wychowawcami pracowali nad stworzeniem „Galerii żywych obrazów”. Ich zadaniem było wierne odwzorowanie wcześniej wybranego z kanonu światowego malarstwa obrazu i przeniesienie go w wymiar 3D. Na parę chwil dzieci stały się postaciami uwiecznionymi na płótnie. Sztuki piękne są po to, żeby wychować i wykształcić człowieka jako człowieka wrażliwego i doceniającego otaczające nas piękno. Właśnie te założenia przyświecały uczniom, którzy tak jak nasi patroni, chcieli pięknem wypełnić życie i ubogacić świat. Bardzo się w to zaangażowali, poszukiwali coraz to doskonalszej formy i coraz to pełniejszego wyrazu w przekazaniu malarskiego zamysłu.

Po zakończonych zabawach i rozrywkach przyszedł czas na chwilę wyciszenia. Uroczysta akademia zatytułowana „Naród, który traci pamięć – traci życie”, którą swoją obecnością zaszczycił m.in. Burmistrz Kęt pan Krzysztof Jan Klęczar, była okazją do refleksji nad historią, tą wielką i tą lokalną. Pytaliśmy, jaka jest jej rola w życiu naszej społeczności i miasta, jak wpływała na losy ludzi i kształt miejsca naszego zamieszkania. Jeśli znam historię, jeśli analizuję dzieje mojego narodu czy mojej małej ojczyzny i odkrywam jej sekrety, to poznaję własne korzenie, lepiej rozumiem teraźniejszość. My, pracownicy i uczniowie Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego nr 1, patrzymy na historię i same Kęty także przez pryzmat patronów szkoły podstawowej i gimnazjum - dwóch wielkich kęczan: św. Jana Kantego i Feliksa Dyczkowskiego.

Św. Jan Kanty – profesor  filozofii i teologii na Akademii Krakowskiej, patron uczącej się młodzieży. Był perfekcjonistą w byciu wiernym, pokornym, ufnym. Podejmował wysiłek by walczyć z samym sobą, szukał odpowiedzi na pytania „Jak dobrze żyć?”, „Co jest ważne?”, „Jak osiągnąć świętość?”. Możemy uczyć się od niego ogromnej dobroci przejawiającej się gorącym sercem obejmującym wszystkich. Ideały, w które wierzył znajdowały odbicie w jego czynach.

I Feliks Dyczkowski – nauczyciel, żołnierz, społecznik, prezes OSP, burmistrz Kęt. Człowiek, który zwykł mawiać: „Bądź dobrym człowiekiem, a twoje życie rozkwitnie.”. Cieszył się wielkim poważaniem, a jego postawa życiowa budziła najwyższe uznanie, zawsze przestrzegał horacjuszowskiej zasady „aurea medocritas” (umiarkowanie według złotego środka). Zostawił po sobie pamięć człowieka, który służył wiernie Ojczyźnie, Kętom, rodzinie, polskiej szkole i młodzieży, zawsze stojąc na stanowisku dobrego Polaka i obywatela.

Możemy więc być dumni, że rozbudzając w sobie miłość do naszej małej ojczyzny oraz poznając historię i ciekawostki związane z Kętami, nosimy w sobie wartości, które przyświecały życiu i pracy naszych patronów.

Słusznie powiedział św. Jan Paweł II, że „trzeba młodzieży ukazywać świetlane wzory historycznych postaci, by z nich czerpała bogactwo ideałów i uczyła się z nimi żyć na każdy dzień.” Mamy nadzieję, że obchody naszego święta były dla nas wszystkich okazją do lepszego poznania dziedzictwa, jakie pozostawili nam św. Jan Kanty i Feliks Dyczkowski. Patroni naszej szkoły to prawdziwi bohaterowie historii. To także ludzie uczący nas codziennego bycia z innymi, owocnej pracy, ciepłego spojrzenia i dobrego słowa. Oby nasz zamiar odkrycia w Kętach tego, co niepoznane i ciekawe spełnił się, oby legendy i opowieści z życia naszego miasta stały się nieodłącznym elementem rzeczywistości.

Za przygotowanie tego dnia dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom naszej szkoły. Wyrazy podziękowania kierujemy także do zaangażowanych w przygotowanie obchodów święta rodziców. Dziękujemy również przybyłym gościom za ich obecność wśród nas w tym ważnym dla nas dniu.

Pamiętajmy, że swoją radość można znaleźć w radości innych i dlatego tym większe jest nasze szczęście, że wspólnie mogliśmy cieszyć się tym świętem.

 

Katarzyna Wysogląd

 

 

 

Script logo