Klasa 3 a odkrywa tajemnice Kopalni Soli w Wieliczce

Koniec maja to w naszej szkole „sezon wycieczkowy”. W czasie jego trwania – 24 maja, uczniowie klasy 3 a odwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce.

Początek jej zwiedzania miał miejsce w szybie Daniłowicza. To tam dzieci poznały Pana przewodnika, który podczas podziemnej wędrówki opowiadał im o historii i tajemnicach Kopalni, a także o rządzących nią siłach przyrody i ciężkiej pracy górników. To dzięki niemu zobaczyły wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, oryginalne solne rzeźby oraz wspaniałe maszyny i narzędzia górnicze.

By móc to wszystko ujrzeć, uczniowie musieli najpierw pokonać prawie 3 kilometry krętych korytarzy, ok. 800 schodów (z czego na starcie już 380) i zejść na głębokość 135 metrów. Wygodne, sportowe buty okazały się bardzo przydatne.

Podczas zwiedzania „podróżnicy” usłyszeli o skrzatach i Solizaurach, zamieszkujących podziemia, a także o tajemniczej postaci, którą od wieków można spotkać w kopalni. Mowa oczywiście o Skarbniku, który strzeże sekretów podziemnego królestwa. Podobno pojawia się i znika w tajemniczy sposób. Często ratuje górnikom życie!

Jeśli ktoś myśli, że w Kopalni nie ma nic z dobrodziejstw naszych czasów to jest w błędzie. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość skorzystania pod ziemią z nowoczesnych multimediów: odwiedzili pierwsze podziemne kino 5D i stanowiska z aplikacjami do gier
i zabaw. Zdobyli mnóstwo informacji o zjawiskach natury, właściwościach soli i dziejach Ziemi.

Magiczna podróż labiryntem solnych korytarzy zakończyła się wyjazdem windą na powierzchnię, gdzie uczniowie pożegnali się z Panem przewodnikiem i usłyszeli od niego, że bycie przewodnikiem takich grzecznych, zdyscyplinowanych i zainteresowanych dzieci to sama przyjemność.

Małgorzata Paw

Katarzyna Puchała