KLASA 3a I GENETYKA

Klasa 3 a  i genetyka

1 grudnia 2017 r. uczniowie klasy III a wzięli udział w pokazie edukacyjnym
„Genetyka – tajemnica kodu DNA”. Zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez Fabrykę Kreatywności w księgarni Tuczytam.

Jak przebiegał i czego dotyczył pokaz?

- Dzieci dowiedziały się, czym jest istota żywa.

- Poznały cztery królestwa istot żywych: bakterie, grzyby, rośliny i zwierzęta.

- Konstruowały DNA z żelków oraz smakowały jego składniki (z grupy cukrów, zasad
i kwasów).

- Brały udział w zabawie edukacyjnej „translacja”.

- Poznały termin „ewolucja”, który zobrazowany został na przykładzie pokrewnych sobie roślin: kapusta – kalafior – brokuł.

Cały pokaz został wzbogacony o różnorodne, efektowne eksperymenty, do których wykorzystano m.in. suchy lód.

Misją Fabryki Kreatywności jest zaprzyjaźnienie dzieci z naukami ścisłymi, udowodnienie, że chemia, biologia czy fizyka nie musi być wcale nudna, a wręcz przeciwnie, może zachwycać. I rzeczywiście – uczestnicy pokazu byli zachwyceni. Być może udział
w zajęciach oraz otrzymane zawieszki na klamkę w drzwiach „Nie przeszkadzać – eksperymentuję” sprawią, że dzieci odnajdą w sobie predyspozycje i chęci do bycia młodymi badaczami.

Katarzyna Puchała

Małgorzata Paw