KLASA 3d W KOPALNI SOLI W WIELICZCE

W piątek 1 czerwca 2018 r.  klasa III d udała się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. To magiczne miejsce zostało wpisane na listę Unesco w 1978 roku. Bogata historia i niemal 700-letni dorobek kopalni został uznany za szczególne dobro, które należy doceniać i chronić.

W trakcie zwiedzania, uczniowie przechadzając się trasą turystyczną, której początek rozpoczyna się w szybie Daniłowicza, podziwiali wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby.

Podążając za przewodnikiem, pokonali blisko 3 kilometry krętych korytarzy oraz 800 schodów, aby zejść na głębokość 135 metrów pod ziemią. Pani przewodnik oprowadzając dzieci po ścieżkach kopalni opowiadała historię i tajemnice Kopalni Soli, Legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. Uczniowie ujrzeli dedykowaną jej cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki. Zobaczyli  pierwsze narzędzia i maszyny górnicze. Trzecioklasiści usłyszeli również kompozycję Fryderyka Chopina towarzyszącą świetlnemu spektaklowi nad brzegiem jednego z solankowych jezior. Przekonali się też, jak trudna i niebezpieczna jest praca górnika. W przepięknej Kaplicy Świętej Kingi zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie.

Po powrocie na powierzchnię, zachwytom tego urokliwego miejsca nie było końca! Ostatnim punktem programu był oczywiście zakup pamiątek;)

Joanna Kołodziejczyk