KLASA 5b W KOSMOSIE

Klasa V b w kosmosie

6 grudnia klasa V b wybrała się w daleką podróż w Kosmos.

W małej wiosce Sopotnia Wielka nieopodal Żywca mieści się Młodzieżowa Stacja Kosmiczna YSS prowadzona przez stowarzyszenie Polaris.

Uczniowie najpierw wzięli udział w krótkiej pogadance n.t. planet tych bardziej i mniej znanych, obejrzeli precyzyjnie wykonaną makietę  Sopotnia 2050, dowiedzieli się o zjawisku zanieczyszczenie światłem a następnie udali się do centrum dowodzenie gdzie w strojach astronautów zostali zamknięci w symulatrze lotów kosmicznych i mieli do wykonania kilka misji min. usuwanie powstałych na pokładzie awarii, wprowadzanie danych do komputera sterującego lotem, rozpoznawanie kamieni itp. Wszystko wygladało bardzo realistycznie więc emocji było sporo zwlaszcza gdy groziło nam zderzenie z  planetą czy rozszczelnienie kapsuły.Uczniowie wykazali się jednak dobrą organizacją pracy załogi i obie grupy wysłane w kosmos szcześłiwie wróciły na ziemię do tzw "szarej rzeczywistości". Zostały nam tylko kosmiczne wspomnienia!

A.Sroka