KRWIODAWSTWO - JESTEM... I RATUJĘ ŻYCIE

14 grudnia 2016 roku nasi gimnazjaliści mieli okazję dowiedzieć się jak ważna jest krew na apelu poświęconym krwiodawstwu. Tego samego dnia uczniowie klas 4, 5 i 6 szkoły podstawowej wzięli udział w wykładach na temat krwiodawstwa. Początkowo spotkanie miało charakter poznawczy. Uczniowie obejrzeli film, gdzie została przedstawiona historia chłopca i jego starszego brata, który chciał oddać krew po raz pierwszy w życiu. Następnie prowadząca wykład, p. Marcela Fabia, rozpoczęła prezentację na temat krwiodawstwa. Uczniowie poznali funkcje i elementy krwi, grupy krwi i jej przeznaczenie. Dzieci dowiedziały się kiedy i dlaczego krew jest tak potrzebna ludziom chorym i po wypadkach. Został również dokładnie przedstawiony cały proces oddania krwi (rozpoczynając od wstępnego badania, kończąc na obowiązkowym odpoczynku po oddaniu krwi). Wykład zamienił się w żywą dyskusję, gdzie każdy mógł podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem starszych członków rodziny. Okazało się, że wcale nie tak mało uczniów w tym wieku wie o sensie krwiodawstwa i wspiera takie działania. Fakt ten napawa optymizmem, że nasi podopieczni wyrosną na świadomych ludzi niosących pomoc potrzebującym.