NASI W WYSPIANIE

 

Podróż w górę rzeki była jak wędrówka do najwcześniejszych początków świata, kiedy roślinność kłębiła się na ziemi, a wielkie drzewa były królami. Pusty nurt, wielka cisza i potężna puszcza...”. Cytat z opowiadania Josepha Conrada rozpoczynał mistrzowski wykład i tym samym stał się myślą przewodnią kolejnego spotkania w „Wyspianie”, w którym uczestniczyli uczniowie „Jedynki”.

 

Od dłuższego czasu w Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach odbywają się wykłady mistrzowskie w ramach patronatu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego nad klasami humanistycznymi. 02 marca br. uczniowie gimnazjum mieli kolejną możliwość uczestniczenia w bardzo ciekawym wykładzie pt.: „Jądro ciemności jako uniwersalna opowieść o człowieku”. Nasze spotkanie ze światową literaturą mogło się odbyć dzięki zaproszeniu Dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach na wykład prof. Krzysztofa Zajasa. Grupa uczniów miała okazję wysłuchać pasjonującej opowieści o twórczości Josepha Conrada. Prowadzący wykład, pan dr hab., profesor Krzysztof Zajas jest kierownikiem Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych WO Uniwersytetu Jagielońskiego, literaturoznawcą, kulturoznawcą, tłumaczem, badaczem pograniczy kulturowych. Tym razem opowiadał o klasyku literatury anglojęzycznej, który z pochodzenia był Polakiem, Josephie Conradzie i jego książce: „Jądro ciemności” (tytuł oryginalny „Heart of Darkness”). Wykład poruszał niełatwą problematykę tragedii Wolnego Państwa Kongo. „Jądro ciemności” powstało pod wpływem spotkania z ponurymi aspektami kolonializmu, których Joseph Conrad doświadczył sam, odwiedzając Wolne Kongo w ostatnim ćwierćwieczu XIX wieku. Opowiadanie Josepha Conrada w formie książkowej pojawiło się w roku 1902. Jest ono znaczącym dziełem angielskiej literatury i częścią kanonu kultury zachodniej.

 

Nasi uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wykładu i choć są jeszcze młodymi czytelnikami, jak sami powiedzieli, takie spotkania zachęcają ich do przemyśleń i literackich poszukiwań. Pan profesor w barwnej gawędzie poruszał niełatwą problematykę opowiadania Josepha Conrada. Każdy z akademickich wykładów z cyklu „Wykłady Mistrzów”, organizowanych przez LO im. Stanisława Wyspiańskiego, jest dla naszych gimnazjalistów ciekawą formą nauki i zdobywania wiedzy, a przede wszystkim poszerzania horyzontów.

 

W tym roku szkolnym uczniowie „Jedynki” wysłuchali już kilku bardzo interesujących wykładów w „Wyspianie”, a były to m.in.:

 

- wykład profesora dr hab. Andrzeja Borowskiego - „Sarmatyzm”, mit, tożsamość, ideologia, Złota legenda chłopów polskich

- wykład profesora dr hab. Franciszka Ziejki, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego - „Złota legenda chłopów polskich”

- wykład dr hab. Kazimierza Sikory adiunkta w katedrze historii Języka i Dialektologii Wydziału Polonistyki UJ „Opowieść o „Weselu...”.

 

Grupy uczniów naszej szkoły uczestniczyły w spotkaniach z literaturą w pod opieką pań polonistek: Jolanty Herl, Katarzyny Opyrchał i Agaty Wróbel-Rejman.

 

Czekamy na kolejne, ciekawe mistrzowskie spotkania literackie. Cieszymy się z naszej współpracy z „Wyspianem” i dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Takie spotkania są bardzo ważne dla naszych gimnazjalistów, ponieważ nie tylko poszerzają ich horyzonty, ale także pomogą im w wyborze dalszej szkolnej drogi.

 

Agata Wróbel – Rejman

 

 

 

 

 

 

 

 

Script logo