ODWAŻYLI SIĘ BYĆ MĄDRYMI

W dniu 6 czerwca 2018 r. w murach naszej szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie zmagań tych, którzy w myśl maksymy Horacego odważyli się być mądrymi i zwyciężyli w swoich kategoriach. Wtedy to nagradzaliśmy wiedzę, umiejętności i talent uczniów biorących udział w konkursach organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 1 w Kętach. Na spotkanie przybyli laureaci wraz z nauczycielami-opiekunami, dyrektorzy zwycięskich szkół, obecny był I Zastępca Burmistrza Gminy Kęty pan Rafał Ficoń,  dyrektor Wydziału Infrastruktury Społecznej Urzędu Gminy Kęty pan Tomasz Bielecki, przewodnicząca Rady Rodziców przy SP nr 1 w Kętach pani Izabela Kawczyńska wraz z członkinią Rady panią Marleną Wójcicką.

Uroczystość rozpoczęła się od występu ucznia naszej szkoły Eryka Żużałka w utworze na gitarę klasyczną Maximo Diego Pujala „Candombe”. W dalszej części spotkania mieliśmy także okazję wysłuchać piosenek i utworów muzycznych w wykonaniu naszych podopiecznych: Kingi Zięby (piosenki „Tango” i „Śliczna higieniczna”), Julii Radwan (utwór na trąbkę „When We Were Young”) oraz ponownie Eryka Żużałka (fragment utworu „Enter Sandman” zespołu Metallica).

Podsumowanie rozpoczęło się od wystąpienia gospodarza uroczystości, dyrektora SP nr 1 w Kętach – pani Ewy Sedeńko, która w ciepłych słowach powitała wszystkich i pogratulowała zwycięzcom odniesionych sukcesów. Zachęcała też do dalszej pracy i cieszenia się ze zdobywanej wiedzy i umiejętności.

Głos zabrał także I Zastępca Burmistrza Gminy Kęty pan Rafał Ficoń. Pogratulował on wszystkim zwycięskim drużynom i osobom nagrodzonym oraz ich opiekunom. Zachęcał do dalszej pracy, udziału w różnego typu zmaganiach wiedzowych oraz do rozwijania swoich talentów. Podziękował także pani dyrektor Ewie Sedeńko za wspólne spotkanie i nauczycielom SP nr 1 w Kętach, którzy są organizatorami poszczególnych konkursów, a są to: Małgorzata Czech (Konkurs Języka Niemieckiego „Mały Poliglota”), Jacek Stwora (dwa Konkursy Języka Polskiego), Katarzyna Wysogląd (dwa Konkursy Języka Angielskiego „Mały Poliglota”).

Jako pierwsi zostali uhonorowani laureaci XV Konkursu Języka Angielskiego dla gimnazjalistów „Do You Speak English?” o Puchar Burmistrza Gminy Kęty:

I miejsce i puchar zdobył Powiatowy Zespół Nr 11 w Kętach,

II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Kętach,

III miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bulowicach.

W klasyfikacji indywidualnej zwyciężyła Zofia Joneczko (PZ Nr 11 w Kętach), II miejsce zajęła Maja Kubik (ZSP nr 3 w Kętach), a III miejsce Martyna Rusek (SP nr 1 w Kętach).

Następnie przyszedł czas na przedstawienie zwycięzców zmagań VIII Konkursu Języka Angielskiego dla uczniów szkół podstawowych „English Is Easy” o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach. Fundatorem pucharu i nagród była Rada Rodziców przy SP nr 1.

I miejsce i puchar wywalczyli reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach,

II miejsce - Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi,

III miejsce - Szkoła Podstawowa w Łękach oraz Zespł Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Kętach.

Indywidualnie najlepsza okazała się Wiktoria Oboza (SP nr 1 w Kętach), II miejsce przypadło w udziale Konradowi Stempakowi (SP nr 1 w Kętach), a na trzeciej pozycji znalazł się Mateusz Bakalarski (ZSP w Bulowicach).

Kolejnym punktem spotkania było uhonorowanie uczniów szkół podstawowych, którzy walczyli i zwyciężyli w III Konkursie Angielsko-Niemieckim „Mały Poliglota” pod patronatem Burmistrza Gminy Kęty. W tym konkursie rywalizacja przebiegała tylko indywidualnie. I miejsce zajął Józef Żmudka (SP nr 1 w Kętach), na drugiej pozycji uplasowała się Wiktoria Fujawa (SP w Nowej Wsi), a trzecia była Katarzyna Płonka (SP w Nowej Wsi).

I przyszła pora, by wręczyć nagrody laureatom XIV Gminnego Konkursu Języka Niemieckiego dla gimnazjalistów „I Ty możesz zostać Europejczykiem” o Puchar Burmistrza Gminy Kęty.

I miejsce i puchar przypadło w udziale Szkole Podstawowej nr 1 w Kętach,

II miejsce - Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi,

III miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bielanach.

Zwyciężczynią w klasyfikacji indywidualnej okazała się Zuzanna Blachura (SP nr 1 w Kętach), II miejsce należało do Barbary Dudek z ZSP w Bielanach, a na trzecim stopniu podium znaleźli się Konrad Rybak (SP nr 1 w Kętach) oraz Szymon Kowalski (PZ Nr 11 w Kętach).

W dalszej kolejności podsumowano zmagania uczniów w ramach IX Międzyszkolnego Konkursu Języka Polskiego „Jestem Polakiem – znam swój język!” pod patronatem Burmistrza Gminy Kęty. Tu rywalizacja odbywała się tylko drużynowo i na dwóch poziomach – dla gimnazjalistów i dla uczniów szkół podstawowych.

W grupie gimnazjów zwyciężyli:

I miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bielanach,

II miejsce - Powiatowy Zespół Nr 11 w Kętach,

III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Kętach.

Następnie nagrodzono laureatów w kategorii szkół podstawowych:

I miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bielanach,

II miejsce - Zespół Szkolno-Przedszkolny w Witkowicach,

III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 w Kętach.

Na koniec wszyscy uczestnicy spotkania przeprowadzili przy poczęstunku ciekawe rozmowy w miłej atmosferze i wymieniali się różnymi spostrzeżeniami w dziedzinie uczenia się i nauczania. Było to doświadczenie nie tylko ciekawe, ale i inspirujące.

Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursach organizowanych przez Szkołę Podstawową nr 1 w Kętach. Młodzieży życzymy dalszych sukcesów i rozwijania swoich pasji, a nauczycielom owocnej pracy z uczniami i wielu chwil satysfakcji w pracy dydaktycznej. Warto się uczyć i poznawać to, co nieznane, a nawet należy, bo jak powiedział francuski myśliciel Bernard Fontenelle „Wiedza nie jest wcale dziedzictwem, które się otrzymuje, to całkiem nowy nabytek, po który sięgać trzeba.”

Do zobaczenia za rok w kolejnych edycjach naszych konkursów.

Katarzyna Wysogląd