Podróż w kosmos – zajęcia przyrodnicze w klasie III a

Przez całe tysiąclecia ludzie patrzyli w niebo. Interesowali się gwiazdami
i planetami.

Temat kosmosu okazał się niezwykle interesujący także dla uczniów klasy III a.
11 października 2017 r. dzieci uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych dotyczących Układu Słonecznego. Nie ograniczyły się one tylko do poznania nazw planet i kolejności ich występowania względem Słońca. Wykorzystując różnorodne albumy o kosmosie, dzieci pracując w parach przygotowały krótkie prezentacje o poszczególnych planetach. Taka forma pracy poszerzyła nie tylko ich wiedzę przyrodniczą, ale umożliwiła im także doskonalenie umiejętności tj. współpracowanie, czytanie ze zrozumieniem, selekcjonowanie informacji oraz dzielenie się wiedzą.

W obecnych czasach oświetlone miasta powodują, że ciężko jest widzieć rozgwieżdżone nocne niebo. To, co przez tysiąclecia pobudzało wyobraźnię, przestaje być widoczne.

Z całą pewnością opisywane w tym artykule zajęcia pobudziły wyobraźnię dzieci oraz zachęciły je do stawiania różnorodnych pytań. Najlepszym podsumowaniem zajęć są  wypowiedzi dzieci: „Dzisiaj było super!”, „Te zajęcia były najlepsze!”.

Katarzyna Puchała

Małgorzata Paw