PODSUMOWANIE X EDYCJI KAMPANII „No promil No problem”

W tym roku, po raz kolejny, nasza szkoła brała czynny udział w kampanii społecznej  „No promil No problem”.

Celem kampanii było:
- wzmocnienie postawy krytycznej ucznia, jako pasażera wobec nietrzeźwości kierowców,
- promowanie dojrzałych i odpowiedzialnych postaw młodzieży,
- propagowanie trzeźwości i zdrowego stylu życia,
- zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu na naszych drogach.
W pierwszych dniach trwania akcji przygotowano plakaty i gazetki zachęcające rodziców i uczniów do zapoznania się z akcją.  Następnie wychowawcy i nauczyciele aktywnie włączyli w kampanię dzieci oraz młodzież.

Realizując zadania kampanii w dniu 25.10.2017 r. we wszystkich klasach szkoły podstawowej i gimnazjum przeprowadzone zostały godziny wychowawcze propagujące trzeźwość.

Dzieci z klas 1 -3:
- słuchały bajek profilaktycznych (np. „Odważny krasnal”, „Jaś i Małgosia”, „ Smok wawelski”),
- czytały listy dzieci do kierowców,
- prowadziły dyskusje na temat odpowiedzialności i konsekwencji, jakie ma jazda pod wpływem alkoholu,
- przygotowywały plakaty, gazetki tematyczne, a także prace plastyczne na konkurs pod hasłem „ Kultura i odpowiedzialność na drodze”,
- dyskutowały, kim jest „Odpowiedzialny Pasażer",
- wymyślały w grupach hasła związane z trzeźwością,
- oglądały krótki filmik prezentujący jazdę w alkogoglach.
- tworzyły własne historyjki „ bezpromilowe”,
- przekazały rodzicom Deklarację Odpowiedzialnego Pasażera/Kierowcy.

Uczniowie klas młodszych bardzo chętnie i aktywnie włączyli się w akcję. Pomysłom nie było końca. Powstawały hasła, historyjki obrazkowe, wyklejanki. Prace w grupach okazały się bardzo owocne. Plakatami, gazetkami udekorowano sale.

Z kolei uczniowie klas starszych:

- przygotowywali plakaty, transparenty,
- brali aktywny udział w zorganizowanym w dniu 26.10.2017 r. happeningu na rzecz trzeźwości na drogach,
- rozdawali przechodniom ulotki
- zapoznali się z liczydełkami alkoholowymi,
- oglądali spoty dotyczące nietrzeźwych kierowców,
- zaznajomili się z taryfikatorem promilowym, a także skutkami społecznymi i prawnymi picia alkoholu,
- podpisywali Deklarację Odpowiedzialnego Pasażera/Kierowcy,
- prowadzili dyskusje na temat odpowiedzialności za siebie i innych.

W trakcie wszystkich działań uczniowie upewnili się, że są świadomi zagrożeń, jakie wynikają z prowadzenia pojazdów po uprzednim wypiciu alkoholu.
Zauważyli również, że będąc członkami ruchu drogowego (jako piesi i rowerzyści), powinni starać się – w miarę ich możliwości - przeciwdziałać niebezpieczeństwu.  Zgodnie twierdzili, że alkohol szkodzi zdrowiu, a także może doprowadzić do tragedii.
Propagując tego typu akcje wierzymy, że wspólnymi siłami możemy doprowadzić  do zmniejszenia liczby nietrzeźwych kierowców na drogach i przeciwdziałać chorobie alkoholowej.

Dlatego:
Działajmy!!!