POGROMCY KÓŁ Z 3a

Pogromcy kół z 3a

Koło – największy wynalazek ludzkości. Bez niego trudno sobie wyobrazić codzienne życie. Trudno zaprzeczyć stwierdzeniu, że bez koła nie byłoby samochodów, kolei, zegarów, turbin wodnych, płyt CD i wielu innych przedmiotów, które są nam niezbędne. Spokojnie można całą lekcję matematyki opowiadać o kole. Ale na pytanie, jak je narysować, już tak łatwo odpowiedzieć nie jest. Wyciąć lub obrysować jest nie lada wyczynem.

My jednak nie poddajemy się zbyt szybko i w pewien wtorkowy ranek, wyposażeni w rozmaite przyrządy, udaliśmy się przed budynek szkoły spróbować przy ich pomocy narysować koło. Jeśli chodzi o ścisłość, to narysować okrąg.

Jak zwykle szybko okazało się, że wiedząc jakie znaczenie ma środek koła i jego promień rysowanie okręgów jest banalne. Do wykonania zadania wykorzystaliśmy klocki, szarfy, drewniane laski, wstążkę, cyrkiel i fantastyczne urządzenie skonstruowane przez naszą szkolną „złotą rączkę”, czyli Pana Romka.

Po tych zajęciach doszliśmy do wniosku, że w klasie czwartej Pan od matematyki może spać spokojnie, bo nawet jeżeli zapomnimy cyrkla to i tak poradzimy sobie z rysowaniem okręgów;)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć przedstawiających efekty naszej pracy.

Pasjonaci matematyki z 3a