PROJEKT "KRĘCI MNIE BEZPIECZEŃSTWO PRZEZ CAŁY ROK SZKOLNY" - PODSUMOWANIE

W roku szkolnym 2017/2018 ważnym elementem działań wychowawczo-profilaktycznych było uczestnictwo uczniów naszej szkoły w realizacji zadań ogólnopolskiego projektu „Kręci mnie bezpieczeństwo przez cały rok szkolny”.

W ramach tego projektu zorganizowaliśmy wraz z samorządem uczniowskim Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.  W ciągu całego roku nie ma lepszego momentu, aby mocniej niż zwykle upominać się o poszanowanie praw najmłodszych oraz uznanie ich podmiotowości. To była okazja do rozmowy o prawach dziecka, ale także jego potrzebach i problemach. Każde dziecko naszej szkoły otrzymało ulotkę z zapisanymi prawami zaczerpniętymi z Konwencji Praw Dziecka.

Gazetki tematyczne na korytarzach szkolnych autorstwa p. Anny Siwek, p. Małgorzaty Sobczyk, p. Ireneusza Sidło oraz p. Krystyny Szwajcy przypominały uczniom o:

·         przestrzeganiu bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu i lodzie,

·         zasadach obowiązujących podczas „odpalania” fajerwerków w noc sylwestrową,

·         bezpieczeństwie podczas ferii zimowych i letnich,

·         przestrogach związanych z Pierwszym Dniem Wiosny, zwanym także Dniem Wagarowicza,

·         pamiętaniu o Dniu Babci i Dziadka, Dniu Dziecka.

 

Zapraszaliśmy również służby chroniące nasze życie i mienie, tj. gościliśmy strażaków Ochotniczej Straży Pożarnej i uczestniczyliśmy w ich pokazach sztuki strażackiej. Natomiast Dzień Strażaka świętowaliśmy z Ochotniczą Strażą Pożarną w Łękach,  gdzie dzieci skorzystały z możliwości ubrania strażackich strojów i obejrzenia wyposażenie zawartości  torby medycznej. Ćwiczyły także ratowanie życia na fantomie. 

Częstym gościem w naszych progach byli przedstawiciele Komendy Policji w Kętach i Oświęcimiu,  którzy wystąpili z prelekcjami dot. Bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpiecznego korzystania z zabaw podczas ferii i wakacji, bezpieczeństwa podczas wycieczek i wyjść ze szkoły oraz bezpieczeństwa w Internecie.  Warto nadmienić, że szkoła wzbogaciła się o komplet 50 kamizelek odblaskowych dla uczniów oraz 150 odblaskowych zawieszek. Środki na ten cel pozyskano od zarządu Dzielnicy Stare Miasto dzięki staraniom policjantów z Komisariatu Policji w Kętach. Kamizelki w jaskrawo-żółtym kolorze z odblaskowymi paskami mają służyć poprawie bezpieczeństwa uczniów podczas wycieczek, spacerów po mieście itp. Są one opatrzone w nadruki – z przodu herb Kęt, a z tyłu napis „Kęty – moja mała Ojczyzna”. Otrzymaliśmy także paski odblaskowe na ramię dla naszych podopiecznych.

Sukcesem w realizacji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego był awans „jedynki” do zawodów powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, gdzie reprezentowali nas uczniowie klas trzecich gimnazjum. Zdobyliśmy wysokie czwarte miejsce.

„Tworzymy kulturę szacunku w sieci” – pod tym  przewodnim hasłem  obchodzono w tym roku  Ogólnoświatowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Podczas tegorocznych obchodów, p. Jolanta Wójcikiewicz-Paw wraz z p. Ingą Musiał  przeprowadziły happening z rozdawnictwem ulotek o zasadach prawidłowego korzystania z komputera i  internetu.  Wolontariusze przeszli korytarzami  szkoły, zbierając podpisy pod szkolnym kontraktem dotyczącym  bezpieczeństwa w Internecie i zachęcając  innych do jego przestrzegania. Uczniowie otrzymali naklejki, a potem wspólnie  upletli symboliczną sieć bezpiecznego Internetu.

P. Jacek Stwora zorganizował dla uczniów klas pierwszych prelekcję z pokazem filmów edukacyjnych nt. bezpiecznego korzystania z internetu. Pierwszoklasiści obejrzeli bajki edukacyjne z serii „Owce w sieci”. Na podstawie filmików omówiono główne zagrożenia jakie niesie nieumiejętne korzystanie z Internetu i czym może się to skończyć. Wspólnie z nauczycielem wyciągali wnioski i nauki płynące  z ekranu, dotyczące m. in. Uzależnienia od Internetu, regulaminu korzystania z portali społecznościowych oraz skutkach umieszczania w sieci informacji dotyczących naszego życia prywatnego i naszej rodziny. 

Również p. Jolanta Wójcikiewicz-Paw przeprowadziła  zajęcia komputerowe  według projektu edukacyjnego Necio.pl. dla uczniów klas młodszych.

 

Po raz pierwszy obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dzieci Zaginionych. Na całym świecie jest to dzień szczególny, poświęcony pamięci zaginionych dzieci oraz solidarności z ich rodzinami. W klasach pierwszych, drugich i trzecich szkoły podstawowej nauczyciele przeprowadzili zajęcia, których celem było przekazanie informacji, co powinno wiedzieć dziecko, gdy się zagubi. Otrzymały papierowe labirynty i szukały najkrótszej drogi powrotnej. W klasach dyskutowano o niebezpiecznych sytuacjach, które dzieci mogą napotkać i jak ich unikać.

W ramach projektu „Kręci mnie bezpieczeństwo w szkole cały rok” znalazły się także tematy poruszające problem:

·         ochrony danych osobowych,

·         prawa własności intelektualnej,

·         ochrony zabytków,

·         symboli i barw narodowych.

W przystępny sposób na gazetkach tematycznych korytarzy szkolnych przybliżyliśmy także problem narkomanii wśród młodych ludzi w ramach Międzynarodowego Dnia Walki z Narkomanią. Obchodziliśmy także Ogólnopolski Dzień Trzeźwości, podczas którego promowaliśmy zdrowy styl życia bez nałogów. Alternatywne propozycje zniechęcały młodych ludzi do sięgania po alkohol czy narkotyki.

 

W projekt „Kręci mnie bezpieczeństwo cały rok szkolny” zaangażowało się wiele osób, nauczycieli i uczniów.  Różnorodność podjętych działań profilaktycznych dotyczyła szeroko rozumianego bezpieczeństwa młodszych i starszych. Wskazywała właściwe kroki w drodze ku bezpieczeństwu.

 

Pozytywnie „zakręceni” będziemy kontynuować ten projekt w przyszłym roku!

 

 

 

Krystyna Szwajca

Script logo